Naukowcy: pestycydy mogą obniżać IQ dziecka jeszcze przed urodzeniem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2011 10:48

Jeśli kobieta jest w czasie ciąży narażona na działanie niektórych pestycydów, może to zaszkodzić inteligencji jej dziecka - informuje "New Scientist".

Naukowcy: pestycydy mogą obniżać IQ dziecka jeszcze przed urodzeniem

Brenda Eskenazi z University of California w Berkeley wraz ze współpracownikami przeprowadziła trzy badania naukowe w Nowym Jorku oraz kalifornijskiej dolinie Salinas zespół. Badacze oceniali poziom metabolitów środków fosforoorganicznych w moczu ciężarnych kobiet lub we krwi pępowinowej.

W czasie kalifornijskich badań kobiety podzielono na pięć grup - w zależności od poziomu środków fosforoorganicznych. Gdy ich dzieci ukończyły siedem lat, zbadano ich inteligencję.

Okazało się, że dzieci kobiet najbardziej narażonych na pestycydy uzyskały średnio o siedem punktów mniej, niż dzieci kobiet, mających najmniejszy kontakt z tymi substancjami. Nie wykazano natomiast związku pomiędzy inteligencją dzieci a zawartością metabolitów pestycydów w ich własnym moczu, co sugeruje, że mózg jest szczególnie wrażliwy podczas przebywania w macicy.

O ile w przypadku kobiet z Kalifornii w grę mogło wchodzić narażenie zawodowe (część z nich pracowała w rolnictwie w jakimś okresie ciąży), to podobne wyniki dotyczące ciężarnych z Nowego Jorku wskazują, że głównym problemem są resztki pestycydów obecne w żywności - twierdzi kierująca kalifornijskimi badaniami Brenda Eskenazi z University of California w Berkeley.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum