Naukowcy: palenie fajki wodnej tak samo szkodliwe jak palenie papierosów

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2009 13:26

Palenie sziszy jest tak samo szkodliwe dla zdrowia jak palenie papierosów - stwierdzili wspólnie przedstawiciele brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia oraz Centrum Kontroli i Badań Wyrobów Tytoniowych.

Brytyjscy naukowcy ustalili, że w trakcje jednej sesji z fajką wodną palacze wchłaniają do pięciu razy więcej tlenku węgla niż po wypaleniu jednego papierosa. Duże dawki dwutlenku węgla mogą spowodować utratę przytomności a nawet uszkodzenie mózgu.

Szisza to arabska fajka wodna, w której do palenia aromatyzowanego tytoniu używa się rozżarzonego węgla. Palacze wchłaniają dym przez rurę zakończoną ustnikiem.

Qasima Choudhory, wolontariusz organizacji walczącej z uzależnieniami wśród młodzieży w Leicester twierdzi, że wspólne palenie fajki jest niehigieniczne. Klienci barów, którzy korzystają z tego samego ustnika narażają się bowiem na zarażenie chorobami przenoszonymi drogą kropelkową.

Paul Hooper z brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia zaznaczył, że ustalenia naukowców mają ogromne znaczenie, bowiem w opinii palaczy fajka wodna „nie ma nic wspólnego z prawdziwym paleniem tytoniu“. Badacze zapowiadają dalsze badania nad działaniem fajki wodnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum