Naukowcy: otyłość w ciąży obciąża dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2010 12:08

Dzieci matek, które były otyłe w ciąży są bardziej narażone na stany zapalne mózgu i pogorszenie sprawności intelektualnej.

Takie stwierdzenie sugerują badania na szczurach, opublikowane na łamach magazynu FASEB Journal. Autorzy badania ostrzegają – zmiany zapalne w mózgu potomstwa są obecne już w dniu jego narodzin i utrzymują się nawet w życiu dorosłym, niezależnie od diety, czy masy ciała.

Wcześniej wielokrotnie dowodzono, że otyłości towarzyszą stany zapalne w całym organizmie, a ostatnio pojawiły się też doniesienia, że ma ona związek z pogorszeniem sprawności intelektualnej. Naukowcy z Uniwersytetu Durham dowiedli teraz, że konsekwencje otyłości matki w okresie ciąży potomstwo może ponosić przez całe życie.

Doświadczenia prowadzono na samicach szczurów. Miesiąc przed zajściem w ciążę jedną grupę z nich przestawiono na dietę ubogą w tłuszcze, drugą zaczęto karmić pożywieniem bogatym w tłuszcze nasycone (głównie pochodzenia zwierzęcego), a trzecią - bogatym w tłuszcze trans.

Ten sposób żywienia samic utrzymywano przez całą ciążę i okres laktacji. W mózgach potomstwa matek tłusto karmionych już w dzień narodzin zaobserwowano zwiększoną aktywację komórek odporności centralnego układu nerwowego, tzw. mikrogleju, które biorą udział między innymi w usuwaniu uszkodzonych neuronów i zwalczaniu infekcji. Aktywacja mikrogleju, która objawia się wzrostem produkcji związków pobudzających stan zapalny (tzw. cytokin pozapalnych), dotyczyła szczególnie hipokampa, struktury odpowiedzialnej za utrwalanie wspomnień i naukę.

Nasilone reakcje zapalne obserwowano w mózgu tych szczurów również w młodości i wieku dorosłym – poza tym były one bardziej lękliwe i miały większe problemy z uczeniem się niż dzieci matek ważących prawidłowo. Wskazuje to, że zostały one zaprogramowane we wczesnym okresie życia, jeszcze w łonie matki – podkreślają naukowcy.

Autorzy pracy liczą, że ich badania doprowadzą ostatecznie do stworzenia nowych metod leczenia powikłań otyłości.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum