Naukowcy opracowali plaster przylegający do mokrej skóry, w dodatku łatwo...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2018 12:40

Dzięki nowej technologii klejenia plastry i opatrunki mocno trzymają się nawet mokrej skóry, ale można je łatwo i bezboleśnie usunąć po naświetleniu ultrafioletem. O nowym materiale i metodzie mocowania informuje pismo „Advanced Materials”.

Naukowcy opracowali plaster przylegający do mokrej skóry, w dodatku łatwo...
Naukowcy opracowali nowy materiał, który mocno przywiera do mokrych materiałów (na przykład hydrożelu czy żywej tkanki), jednak łatwo go usunąć po naświetleniu ultrafioletem. Fot. Archiwum

Jeśli typowy plaster trzyma się skóry mocno, jego odrywanie może być bolesne. Często też pojawiają się problemy z przyczepnością, gdy powierzchnia skóry jest mokra.

Naukowcy z amerykańskiego Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) oraz chińskiego uniwersytetu Xi'an Jiaotong opracowali nowy materiał, który mocno przywiera do mokrych materiałów (na przykład hydrożelu czy żywej tkanki), jednak łatwo go usunąć po naświetleniu ultrafioletem.

Jak wyjaśniają autorzy, mocne przyleganie do siebie połączonych powierzchni zwykle wymaga wiązań kowalencyjnych, fizycznych interakcji lub kombinacji ich obu. W przypadku wiązań kowalencyjnych przyklejony obiekt trudno usunąć, zaś przy fizycznych interakcjach zwykle wymaga to rozpuszczalników, co może być czasochłonne i szkodliwe dla środowiska. Natomiast użycie ultrafioletowego światła dla umożliwienia odrywania jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Nowa metoda mocowania wykorzystuje swego rodzaju kanapkę: wodny roztwór łańcuchów polimeru rozprowadzony pomiędzy dwoma materiałami, które nie są lepkie. Same warstwy materiału trzymają się siebie słabo, jednak łańcuchy polimeru działają jak molekularny szew, który je łączy (tak zwane splątanie topologiczne). Natomiast pod wpływem ultrafioletu sieć wiązań rozpada się, a materiały oddzielają od siebie. Technologię przetestowano już między innymi przy łączeniu hydrożeli, hydrożeli z tkanką organiczną, elastometrów, hydrożeli z elastomerami oraz hydrożeli z materiałami nieorganicznymi.

Technologia może znaleźć zastosowanie do mocowania i bezbolesnego usuwania opatrunków, przytwierdzania urządzeń podających leki przezskórnie oraz w przypadku różnego rodzaju protez czy egzoszkieletów.

Możliwe, że uda się opracować polimer rozpadający się nie pod wpływem ultrafioletu, a bliskiej podczerwieni.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum