×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Naukowcy opracowali nowy test na raka trzustki. Jego skuteczność to 96 proc.

Autor: radiozet.pl/Rynek Zdrowia20 września 2018 13:25

Międzynarodowej grupie badawczej pod kierunkiem prof. Carla Borrebaecka z Uniwersytetu Lund w Szwecji udało się opracować nową metodę, która pozwala niezwykle trafnie zdiagnozować pacjentów na I i II etapie raka trzustki, kiedy jeszcze mają spore szanse na przeżycie.

Naukowcy opracowali nowy test na raka trzustki. Jego skuteczność to 96 proc.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To prosty test krwi, którego skuteczność - jak za "Journal of Clinical Oncology" - szacowana jest aż na 96 proc. Pozwala na uzyskanie informacji o rozwoju zmian świadczących o chorobie, jeszcze zanim guzy będą możliwe do zlokalizowania na podstawie tomografii komputerowej lub badań DNA. System wykorzystuje zachowanie układu odpornościowego, który w specyficzny sposób reaguje na raka trzustki.

Międzynarodowa grupa ekspertów wykorzystała do stworzenia testu wyniki badań pacjentów w różnych stadiach raka trzustki z kilku krajów (m.in. Danii i Stanów Zjednoczonych).

Rak trzustki należy do najgroźniejszych i najbardziej śmiertelnych typów chorób nowotworowych na świecie - przypomina serwis internetowy Radia Zet. Statystyczny pacjent, u którego zostanie zdiagnozowana ta choroba, ma zaledwie 2 proc. szans na przeżycie.

Więcej: www.radiozet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze