Naukowcy odnaleźli w Polsce gatunek kleszcza reliktowego

Autor: Głos Pomorza/Rynek Zdrowia • • 12 września 2019 10:30

Kleszcz reliktowy Haemaphysalis concinna, który do tej pory odnajdywany był na terenie Europy i Azji w izolowanych, ograniczonych lokalizacjach, trafił do Polski. Ich nowe stanowiska odkryto w Polsce Zachodniej.

Naukowcy odnaleźli w Polsce gatunek kleszcza reliktowego
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak informują specjaliści, kleszcz reliktowy Haemaphysalis concinna pasożytuje na sarnach, jeleniach oraz na zwierzętach hodowlanych (bydło, kozy i owce). Larwy i nimfy żerują na drobnych gryzoniach, ptakach i gadach. Człowiek może być atakowany przez nimfy i dorosłe osobniki tego gatunku kleszcza.

W  kraju odkryto kilka stanowisk tego kleszcza na Dolnym Śląsku i w województwie wielkopolskim. 

Jest niewiele badań dotyczących patogenów przenoszonych przez H. concinna. Jest to spowodowane trudnościami w zbiorze kleszczy, z powodu nielicznych stanowisk i niskich zagęszczeń kleszczy.

Wiadomo, że kleszcze są wektorami 130 odmian wirusów, 200 gatunków piroplazm, kilku gatunków filarii, grzybów, 20 gatunków riketsji, 20 gatunków krętków i innych bakterii. Stąd zjawisko istnienia wielu chorób odkleszczowych takich jak: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu (kzm), tularemia, ludzka anaplazomza grnulocytarna, babeszjoza (piroplazmoza).

Eksperci ostrzegają, że w wyniku postępujących zmian klimatycznych możemy spodziewać się coraz częstszego występowania nowych kleszczy. 

Więcej: gp24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum