Naukowcy odkrywają tajemnice ataków padaczkowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2009 07:32

Zwiększenie aktywności hamującej w mózgu prowadzi u gryzoni do wystąpienia tzw. małych napadów padaczkowych.

O odkryciu poinformowali naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach czasopisma  Nature Medicine. Ono wskazuje nowe potencjalne cele leczenia tego typu ataków epilepsji.

U ludzi wyróżnia się wiele różnych rodzajów napadów padaczkowych o odmiennym nasileniu i przebiegu. Do dwóch głównych zalicza się tzw. małe napady, typu petit mal, polegających na krótkim zaniku świadomości (np. nieruchome wpatrywanie się w jeden punkt), oraz silniejsze i dłuższe napady, typu grand mal, czyli tzw. duże, w czasie których często występuje utrata przytomności, drgawki, ślinotok, szczękościsk, czasem szybkie ruchy gałek ocznych oraz chwilowy bezdech

W klasycznym podejściu zakładano, że przyczyną ataków jest zmniejszona aktywność hamująca i zwiększone pobudzenie neuronów. David Cope wraz z kolegami wykazał, że u myszy i szczurów z małymi napadami padaczkowymi, jest odwrotnie - rzeczywiście dochodzi do zwiększenia aktywności, ale hamującej.

Naukowcy zaobserwowali, że zwiększenie aktywności hamującej jest spowodowane zaburzeniem wychwytu głównego neuroprzekaźnika hamującego w mózgu - kwasu gamma-amino-masłowego - czyli GABA. Wykazali też, że selektywna aktywacja receptorów tego neuroprzekaźnika wywołuje napady padaczkowe typu petit mal u badanych gryzoni.

Autorzy pracy mają nadzieję, że dzięki ich zaskakującemu odkryciu uda się opracować skuteczną metodę terapii dla pacjentów chorych na epilepsję z małymi napadami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum