×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Naukowcy odkryli potencjalną metodę redukcji objawów autyzmu. Teraz opracowują lek

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP25 maja 2023 18:30

Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie opublikowali pierwsze w swoim rodzaju wyniki badań, które prezentują metodę zmniejszania objawów autyzmu u osób, u których zdiagnozowano to zaburzenie.

Naukowcy odkryli potencjalną metodę redukcji objawów autyzmu. Teraz opracowują lek
Będzie lek na autyzm? Fot. Adobestock
  • Doktor Haitham Amal i członkowie jego zespołu ze Szkoły Farmacji na Wydziale Medycyny odkryli bezpośredni związek między poziomem tlenku azotu w mózgu a autyzmem
  • O odkryciu poinformował Uniwersytet Hebrajski, cytowany we wtorek przez "Times of Israel"
  • Teraz naukowcy przygotują lek we współpracy z amerykańską firmą

Tlenek azotu w mózgu ma wpływ na autyzm

Badanie, przeprowadzone na myszach i opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie "Advanced Science", pokazuje, że objawy autyzmu zwiększają się wraz ze wzrostem ilości tlenku azotu w mózgu, a gdy poziom tego związku chemicznego jest obniżany "w sposób proaktywny i kontrolowany" zmniejszają się także objawy autyzmu.

Dziennik "Haaretz" przypomina, że jak dotąd Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła tylko dwie metody leczenia autyzmu, ale obie zostały pierwotnie zatwierdzone do stosowania w schizofrenii. "Leki te mają poważne skutki uboczne" - mówi dr Amal.

- Najnowsze wyniki badań dodają zmienną, która była nieznana i trudna do zidentyfikowania. To ważna i pionierska praca  - powiedział prof. Kobi Rosenblum z wydziału neurobiologii Uniwersytetu w Hajfie.

Po przeprowadzeniu badań, Amal, Uniwersytet Hebrajski i uniwersytecka firma Yissum podpisały umowę z amerykańską firmą notowaną na giełdzie Nasdaq (nazwa tej firmy pozostaje utajniona) na opracowanie leku, obniżającego poziom tlenku azotu w mózgu. Do badań klinicznych pozostało jeszcze wiele lat i jak zawsze nie ma gwarancji, że produkt zadziała - wyjaśnia "Haaretz".

Według Światowej Organizacji Zdrowia około jedno na 100 dzieci na całym świecie jest dotknięte autyzmem. W Stanach Zjednoczonych liczba ta wynosi jedno na 30 dzieci, a jedna na cztery osoby z autyzmem w znaczącym stopniu potrzebuje wsparcia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze