Naukowcy o związku pomiędzy wirusem HPV i rakiem płuca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2011 16:17

Chorzy na raka płuca znacznie częściej niż osoby zdrowe są zakażeni niebezpiecznymi onkogennymi typami wirusa HPV.

Naukowcy o związku pomiędzy wirusem HPV i rakiem płuca
Jak poinformowała dr Jolanta Lissowska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie, z badań, w których brali udział polscy naukowcy wynika, że ryzyko zachorowania na raka płuca u osób, u których wykryto przeciwciała przeciw HPV było ponad 100 proc. wyższe w przypadku wirusów niskiego ryzyka i około 60-70 proc. wyższe w przypadku wirusów najbardziej onkogennych. Naukowcy nie wiedzą jednak, czy jest to zależność przyczynowo-skutkowa, ani jaka jest droga infekcji HPV w płucu.

Na ponad 100 znanych typów wirusa HPV kilkanaście ma działanie rakotwórcze. Z danych WHO wynika, że biorą one udział w rozwoju aż 99 proc. przypadków raka szyjki macicy, 90 proc. przypadków raka odbytu, ponad 40 proc. przypadków raka narządów zewnętrznych.

Już wcześniej pojawiały się doniesienia na temat związku infekcji HPV z rakiem płuca. Ze względu na małą liczebność przebadanych pacjentów i różnice w metodologii badań wyniki tych analiz nie były jednak istotne statystycznie. Najnowsze badania przeprowadzono wśród mieszkańców sześciu krajów Europy Środkowej: Polski, Rosji, Czech, Rumunii, Węgier i Niemiec. Od chorych na raka płuca i odpowiednio dobranych zdrowych osób pobrano próbki krwi i przebadano je pod wzgędem obecności przeciwciał przeciw czterem typom wirusa HPV – typu 6, 11, 16 i 18.

Typy HPV16 i HPV18 są silnie onkogenne – odpowiadają za ok. 70 proc. przypadków raka szyjki macicy. Za mniej ryzykowne uważa się typy HPV6 i HPV11, które przede wszystkim powodują powstawanie łagodnych zmian brodawkowatych na narządach rodnych.

HPV nie wywołuje silnej reakcji układu odporności, a przebycie infekcji nie uodparnia na zakażenie nim w przyszłości. Obecność we krwi przeciwciał przeciwko białkom otoczki wirusa (głównie białku L1) świadczy o infekcji, a przeciwciał przeciw białkom E6 i E7 – zwykle o rozwoju procesu nowotworowego, w którym białka te biorą udział.

Naukowcy zaobserwowali, że u osób bez raka płuca przeciwciała przeciw białkom E6 i E7 analizowanych typów HPV występowały bardzo rzadko. Natomiast u chorych na ten nowotwór złośliwy znacznie częściej stwierdzano podwyższony poziom przeciwciał przeciw białku L1 oraz białkom E6 i E7.

– Rola HPV w rozwoju raka płuca jest ciągle niejasna. Wynika to z faktu, że generalnie HPV nie przenosi się w postaci aerozolu, co utrudnia transmisję wirusa do płuc. Ale na przykład występowanie rzadkiego schorzenia, tzw. nawrotowej brodawczakowatości dróg oddechowych wskazuje na to, że HPV w jakiś sposób może dostać się do płuc – mówi dr Lissowska.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum