Naukowcy o rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2011 12:48

Białko o nazwie JAM-C umożliwia neutrofilom wędrówkę z tkanek do krwiobiegu i jest odpowiedzialne za rozprzestrzenianie stanu zapalnego - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Immunology".

Naukowcy o rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego

Sussan Nourshargh wraz z zespołem z London School of Medicine podglądała wędrówki neutrofili w żywym organizmie i zaobserwowała, że komórki te potrafią nie tylko przedostawać się z krwi do zakażonych tkanek, ale również migrować w odwrotną stronę - z tkanek do krwiobiegu.

Droga powrotna możliwa jest dzięki aktywności białka JAM-C obecnego w naczyniach krwionośnych. Tego rodzaju migracji nie obserwowano dotychczas u ssaków.

Autorzy pracy podejrzewają że jest ona odpowiedzialna za niebezpieczne rozprzestrzenianie stanu zapalnego po całym organizmie.

Umiejętność kontroli migracji neutrofili może okazać się bardzo przydatna w leczeniu wielu chorób zapalnych takich jak udar czy poważne urazy tkanek.

Neutrofile są najbardziej licznymi komórkami układu odpornościowego, które aktywnie migrują po całym organizmie i są pierwszymi białymi krwinkami jakie pojawiają się w miejscu infekcji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum