Naukowcy o ewolucji drobnoustrojów: "czarna śmierć" już nie wróci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 września 2011 20:41

Szczep pałeczki dżumy (Yersinia pestis), który w średniowieczu wywołał epidemię "czarnej śmierci", najprawdopodobniej zaniknął i nie zagraża już ludziom - zapewniają badacze na łamach "Proceedings of the National Academy of Science".

Naukowcy o ewolucji drobnoustrojów: "czarna śmierć" już nie wróci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Międzynarodowy zespół badaczy z USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec doszedł do takiego wniosku po przebadaniu bakterii wyizolowanej ze 109 szkieletów osób pochowanych w XIV w. w masowym grobie w Londynie. Wszystkie zmarły na dżumę w latach 1348-1350. Codziennie umierało wtedy około 200 mieszkańców miasta.

- Badania DNA potwierdziły, że przed 660 laty za śmierć 30 mln ludzi odpowiedzialna była pałeczka dżumy - podkreśla prof. Hendrik Poinar, antropolog z McMaster University w Hamilton.

Zidentyfikowany szczep bakterii, który w latach 1347-1351 uśmiercił połowę populacji Europy, znacznie różni się genetycznie od mikrobów, które występują w czasach współczesnych. Wywołują one tzw. dżumę dymieniczą i płucną, która co roku powoduje zgon około 2 tys. osób. Obecnie występujące odmiany wirusa są mniej zaraźliwe, a jednocześnie wrażliwe na działanie antybiotyków.

- Dawne i współczesne drobnoustroje różnią się do tego stopnia, że można mówić o dwóch odmiennych typach bakterii - podkreśla dr Pascal James Imperato ze State University of New York. Jedynie obecnie występujący mikrob dżumy dymieniczej zachował niewielką część DNA pochodzącą od zarazka "czarnej śmierci".

Zdaniem Poinara pokazuje to, jak bakterie na przestrzeni lat mogą mutować, przekształcając się w bardziej lub mniej groźne odmiany.

Według badacza, badanie ewolucji drobnoustrojów pozwoli określić co decyduje o większej ich zjadliwości, by lepiej można było się przed nimi bronić.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze