Naukowcy o "chorych z miłości"

Autor: Deon/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2011 11:10

Naukowcy odkryli, że proces zakochiwania trwa zaledwie jedną piątą sekundy i angażuje zarówno mózg, jak i serce. Z jednej strony wywołuje stany euforii podobne do tej wywołanej przez kokainę, z drugiej - wpływa na intelektualne obszary kory mózgowej.

Naukowcy o "chorych z miłości"

Wyniki badań przeprowadzonych przez Stephanie Ortigue z Syracuse University opublikowano w "Journal of Sexual Medicine".

Ujawniają one, że podczas zakochania, w mózgu zaczyna równolegle pracować 12 różnych regionów, które odpowiedzialne są za produkcję substancji chemicznych wywołujących euforię, np.: dopaminy, oksytocyny, adrenaliny i wazopresyny. Zakochanie wpływa również na zaawansowane funkcje poznawcze, takie jak przedstawienie czegoś w umyśle czy myślenie metaforyczne.

Według naukowców wyniki badań mają istotne znaczenie dla neurologii i badań poświęconych zdrowiu psychicznemu. Wypalenie się uczucia może bowiem wywołać silny stres lub depresję. Dzięki zidentyfikowaniu części mózgu stymulowanej przez miłość, lekarze i terapeuci będą mogli lepiej zrozumieć ból pacjentów "chorych z miłości".

 

Więcej:http://www.www.deon.pl/

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum