×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Naukowcy: nowotwór jest jak drzewo, przycinanie gałęzi nie wystarczy

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia18 listopada 2013 09:58Aktualizacja: 18 listopada 2013 09:59

Nowotwór jest jak drzewo: aby go zniszczyć, trzeba ściąć pień, bo przycinanie gałęzi nie wystarczy - dowodzą angielscy genetycy z Instytutu Badań nad Rakiem w Londynie.

Naukowcy: nowotwór jest jak drzewo, przycinanie gałęzi nie wystarczy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ich zdaniem raka można porównać do drzewa. Pierwsza mutacja, wskutek której choroba w ogóle się zaczęła, to pień. Potem jednak z tego pnia zaczynają odchodzić kolejne gałęzie, czyli kolejne mutacje.

- Oznacza to, że leczenie wycelowane w którąś z tych gałęzi może zahamować rozwój choroby, ale nie pokona jej w całości. Możemy odcinać gałęzie, ale pień wciąż trwa. I to jest prawdziwa przyczyna problemów z leczeniem raka - mówi prof. Charles Swanton, współautor pracy opublikowanej w czasopiśmie ”Genome Research”.

Zespół naukowców z Instytutu Badań nad Rakiem w Londynie (kierował nim prof. Mel Greaves) przebadał materiał genetyczny w komórkach pięciorga dzieci cierpiących na białaczkę. Skupili się na porównywaniu znajdywanych w tychże komórkach mutacji.

- Okazało się, że z genetycznego punktu widzenia, każde z chorych dzieci ma w sobie tak naprawdę od dwóch do nawet dziesięciu różnych białaczek - pisze prof. Greaves.

Atakujący człowieka nowotwór może składać się z kilku - odmiennych genetycznie - nowotworów. A każdy z nich może wymagać trochę innej terapii. W tej sytuacji idealnym wyjściem byłoby znaleźć terapię celowaną właśnie w "pień" i na tym skupiają się obecnie onkolodzy.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze