PAP/Rynek Zdrowia | 11-10-2010 12:55

Naukowcy: niski poziom testosteronu związany z ryzykiem alzheimera

Starsi mężczyźni z niskim poziomem testosteronu są bardziej narażeni na chorobę Alzheimera - wynika z amerykańskich badań opublikowanych w "Journal of Alzheimer's Disease".

Naukowcy z Uniwersytetu w Saint Louis (stan Missouri) we współpracy z kolegami z Uniwersytetu w Hong Kongu prowadzili badania w grupie 153 mężczyzn z Chin, w wieku od 55 lat wzwyż. Wszyscy żyli samodzielnie i nie mieli demencji. Jedynie mała grupa 47 badanych miała mało nasilone problemy z pamięcią i myśleniem.

Rano mierzono im we krwi tzw. poziom testosteronu biodostępnego, czyli krążącego we krwi w postaci wolnej, która łatwo może się dostać do komórek. Po roku okazało się, że choroba Alzheimera rozwinęła się u 6,5 proc. mężczyzn.

Jak wyliczyli badacze, niski poziom biodostępnego testosteronu we krwi na początku badań był istotnym czynnikiem ryzyka zachorowania na alzheimera. W analizie uwzględniono znane czynniki ryzyka tej choroby, jak wiek, wykształcenie, wskaźnik masy ciała, poziom glukozy na czczo oraz poziom "dobrego" cholesterolu.

Jak komentuje współautor pracy – John E. Morley, dyrektor wydziału geriatrii na Uniwersytecie w Saint Louis – badania te wskazują, że niski poziom testosteronu jest jednym z czynników ryzyka choroby Alzheimera. Najnowsze badania potwierdzają wcześniejsze obserwacje u mężczyzn rasy białej.

Autorzy pracy uważają, że niezbędne jest przeprowadzenie szeroko zakrojonych badań sprawdzających skuteczność terapii hormonalnej w zapobieganiu chorobie Alzheimera u starszych panów zarówno z niskim poziome testosteronu, jak i z łagodnym pogorszeniem sprawności umysłowej.

Choroba Alzheimera, najczęstsza postać otępienia (demencji), rozwija się przeważnie po 65. roku życia, ale u osób z genetycznymi predyspozycjami (ok. 1 proc. przypadków) – nawet przed 50-tką. Objawia się zaburzeniami pamięci i logicznego myślenia; zmianami nastroju, zachowania oraz zmianami osobowości. Pacjenci stopniowo stają się coraz bardziej zależni od innych osób.

Specjaliści przewidują, że wraz ze starzeniem się społeczeństw, liczba osób z alzheimerem będzie rosła, dlatego ciągle trwają badania nad czynnikami przyspieszającymi rozwój choroby. Naukowcy liczą, że dzięki temu uda im się opracować skuteczne metody zapobiegania jej lub spowalniania.