Naukowcy: niska masa mięśni może zwiększać ryzyko zgonu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2019 09:58

Niska masa mięśni rąk i nóg ma związek z większym ryzykiem zgonu u osób po 65. roku życia - informują naukowcy z Brazylii na łamach "Journal of Bone and Mineral Research".

Naukowcy: niska masa mięśni może  zwiększać ryzyko zgonu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Uniwersytetu Sao Paulo przez cztery lata prowadzili badania w grupie 839 osób po 65 roku życia, koncentrując się zależności pomiędzy ryzykiem zgonu a poziomem tkanki mięśniowej oraz tkanki tłuszczowej podskórnej i trzewnej. Niski poziom masy mięśniowej występował u blisko 20 proc. badanych.

Po wzięciu pod uwagę innych czynników, takich jak wiek, aktywność fizyczna, cukrzyca czy choroby układu sercowo-naczyniowego, badacze ustalili, że mała masa mięśniowa była związana z ryzykiem zgonu w największym stopniu. W przypadku kobiet z małą masą mięśniową ryzyko zgonu wzrastało o 63 proc, a w przypadku mężczyzn - o 11,4 proc.

Autorzy zauważają, że różnica ta może być spowodowana zmianami hormonalnymi związanymi z menopauzą.

- Szybkie przejście z ochronnego środowiska estrogenowego do szkodliwego środowiska hipoestrogenowego, które ma szczególnie negatywny wpływ na układ krążenia, może sprawiać, że po menopauzie rola mięśni szkieletowych, łącznie z produkcją cytokin przeciwzapalnych, staje się bardziej wyraźna - mówi jedna z autorów publikacji (DOI: 10.1002/jbmr.3710) dr Rosa Maria Rodrigues Pereira z Uniwersytetu Sao Paulo.

Stopniowa utrata masy mięśniowej ma także związek z sarkopenią, która w połączeniu z osteoporozą zwiększa podatność seniorów na upadki, złamania i inne urazy. Utracie masy i siły mięśniowej związanej z wiekiem (sarkopenia pierwotna) można jednak zapobiegać poprzez regularny trening oporowy i dostarczanie odpowiedniej ilości białka w pożywieniu - podkreślają autorzy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum