Naukowcy: niedobór wapnia we wczesnym okresie życia zwiększa ryzyko osteoporozy i otyłości

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2010 15:07

Niewystarczająca ilość wapnia otrzymywanego w pierwszych dniach życia ma większy wpływ na kości i ryzyko nadwagi niż przypuszczano dotychczas - informują naukowcy.

Zdaniem badaczy, świnie stanowią bardzo dobry model do badań nad rozwojem kości.

Naukowcy z North Carolina State University, podczas obserwacji nowonarodzonych prosiąt zauważyli, że dieta uboga w wapno wpływała na mniejszą gęstość i wytrzymałość kości. Ponadto, gdy przyjrzeli się komórkom macierzystym w szpiku kostnym, okazało się, że u prosiąt, które nie otrzymywały wystarczająco dużo wapna, wiele z tych komórek zostało już zaprogramowanych tak, by stać się w przyszłości komórkami tłuszczowymi.

– W ciągu całego życia zwierzęcia, zaprogramowane komórki mezenchymalne przekształcają się w komórki budujące kości, więc bardzo wczesny niedobór wapna sprawia, że kości zawierają więcej komórek tłuszczowych niż minerałów. To z kolei sprawia, że prosięta te są bardziej podatne na osteoporozę i otyłość w późniejszym okresie życia - wyjaśnia dr Chad Stahl.

Zdaniem badaczy, świnie stanowią bardzo dobry model do badań nad rozwojem kości, gdyż są jednymi z niewielu zwierząt, u których występują ubytki związane z osteoporozą. W związku z tym podkreślają, że dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia niemowlętom w dużym stopniu rzutuje na ich późniejszy stan zdrowia.

– Być może jest to zwiastun pewnej zmiany w sposobie myślenia – mówi Stahl. Może lekarze będą określali osteoporozę nie jako chorobę osób starszych, ale jako chorobę dziecięcą, która uaktywnia się dopiero w późniejszym okresie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum