Naukowcy: nie spada liczba plemników wytwarzanych przez mężczyzn

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2011 12:02

Najnowsze badania duńskich badaczy zaprzeczają wcześniejszym doniesieniom, że niepokojąco spada liczba plemników wytwarzana przez mężczyzn - pisze periodyk medyczny "Epidemiology".

Naukowcy: nie spada liczba plemników wytwarzanych przez mężczyzn

Po raz pierwszy alarm podnieśli duńscy badacze, którzy w 1992 roku obwieścili, że liczba plemników wytwarzanych w jednym ejakulacie spadła aż o 50 proc. w porównaniu do 1938 roku. Twierdzili też, że jakość spermy nadal może się pogarszać, co ewentualnie doprowadzi do spadku płodności mężczyzn. Jako jedną z przyczyn podawano zanieczyszczenie środowiska chemikaliami.

Zaprzeczają temu najnowsze badania, przeprowadzone przez tę samą grupę uczonych z uniwersytetu medycznego w Kopenhadze. Dr Jens Peter Bonde, jeden z ich autorów, twierdzi w komentarzu, że te obserwacje są bardziej wiarygodne.

Trwały od 1996 roku do 2010 roku, a objęto nimi 5 tys. poborowych pochodzących z tego samego regionu. To bardzo ważne, gdyż liczba wytwarzanych przez mężczyzn plemników może się zmieniać w zależności od miejsca zamieszkania.

Konkluzja z tych badań jest jednoznaczna: w ciągu 15 lat nie stwierdzono u badanych mężczyzn spadku liczby wytwarzanych przez nich plemników.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum