Naukowcy: nawet połowa mężczyzn zarażona HPV?

Autor: Medicinenet/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2011 16:14

Badania przeprowadzone przez amerykański National Cancer Institute (NCI) wskazują, że nawet 50 proc. mężczyzn może być zarażona wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Naukowcy: nawet połowa mężczyzn zarażona HPV?

Jak informuje portal Medicinenet, badanie objęło ponad 1000 mężczyzn ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Meksyku w wieku pomiędzy 18 a 70 lat. Żaden z badanych nie był nosicielem HIV i u żadnego z nich nie rozpoznano wcześniej raka. Mężczyzn przez okres dwóch lat, co sześć miesięcy badano w kierunku obecności genitalnej infekcji HPV.

Rakotwórcze rodzaje genitalnych wirusów brodawczaka ludzkiego wykrywano znacznie częściej u mężczyzn, którzy mieli liczne kontakty seksualne, bez względu na płeć partnerów. 

W większości przypadków HPV u mężczyzn infekcje ustępowały samorzutnie, choć różny był czas ich ustępowania. U mężczyzn w wieku 18-30 lat zakażenia ustępowały wolniej niż w pozostałych grupach wiekowych. 

Zdaniem autorów badania, jego wyniki uzasadniają rozszerzenie szczepień przeciwko HPV o mężczyzn, w tym również o starszych. 

Brodawczak ludzki jest najczęściej spotykaną odmianą infekcji przenoszonej drogą płciową, a jego występowanie łączy się z określonymi rodzajami raka. Ponad 40 rodzajów HPV atakuje genitalia. 

Długotrwała infekcja jednym ze zjadliwych rodzajów HPV jest jedną z głównych przyczyn raka szyjki macicy u kobiet. Jednak HPV może również wywoływać raka penisa, odbytu, sromu i waginy. 

Więcej: Medicinenet

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum