Naukowcy: nawet łagodna demencja zwiększa ryzyko zgonu

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 26 września 2011 20:57

Pogorszenie pamięci i innych zdolności umysłowych, nawet we wczesnym, łagodnym stadium, ma związek z wyższym ryzykiem zgonu - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Annals of Internal Medicine".

Naukowcy: nawet łagodna demencja zwiększa ryzyko zgonu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Amerykańscy naukowcy z Regenstrief Institute w Indianapolis oraz Uniwersytetu Indiana przeprowadzili badania wśród blisko 4 tys. osób w wieku od 60 do 102 lat. Stan ich zdrowia śledzono średnio przez 13 lat.

Zdaniem autorów pracy, wyniki ich badań wskazują, że wpływ demencji - zwłaszcza w stadium od umiarkowanego do ciężkiego - na długość życia jest zbliżony do chorób przewlekłych, jak cukrzyca czy przewlekła niewydolność serca.

Sprawność umysłową uczestników studium oceniano na podstawie wyników uzyskanych w prostym teście składającym się z 10 pytań.

Naukowcy zwracają uwagę, że ponieważ test, który wykorzystali jest bardzo prosty, może być wykonywany przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. - Prowadzenie takich badań przesiewowych powinno być priorytetowe - oceniają.

Na świecie, liczba osób z różnymi postaciami demencji (inaczej otępienie) bardzo szybko wzrasta, w związku ze starzeniem się społeczeństw. Szacuje się, że na najpoważniejszą odmianę demencji - tj. chorobę Alzheimera - cierpi 15-21 mln ludzi na świecie.

Eksperci oceniają, że w Polsce różne postacie otępienia dotyczą około 500 tys. osób, z czego połowę stanowią chorzy na Alzheimera.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum