Naukowcy: nawet 25 filiżanek kawy dziennie nie wpływa negatywnie na tętnice

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2019 12:15

Picie kawy wcale nie jest tak złe dla tętnic, jak sugerowały niektóre wcześniejsze badania. W czasie konferencji British Cardiovascular Society w Manchesterze naukowcy poinformowali o wynikach swoich analiz: nie mamy się czego bać, nawet do pułapu …. 25 filiżanek kawy dziennie!

Naukowcy: nawet 25 filiżanek kawy dziennie nie wpływa negatywnie na tętnice
Naukowcy nie znaleźli zależności pomiędzy ilością wypijanej kawy a podatnością na sztywnienie naczyń krwionośnych u badanych. Fot. Archiwum

- Picie kawy może nas pobudzać i utrudniać zasypianie, ale nie jest tak złe dla naszych tętnic, jak sugerowały niektóre wcześniejsze badania - powiedzieli autorzy odkrycia, naukowcy z Queen Mary University w Londynie.

Jak tłumaczyli, kilka poprzednich badań sugerowało, że kawa może powodować sztywność tętnic - naczyń, które roznoszą po organizmie krew zawierającą tlen i składniki odżywcze. Jeśli tętnice stają się sztywne, może to zwiększyć obciążenie serca, co podnosi ryzyko zawału lub udaru mózgu.

Aby zweryfikować tę tezę, naukowcy pod kierunkiem prof. Steffena Petersena przebadali blisko 8,5 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii. Podzielili uczestników na trzy grupy: osoby pijące mniej niż jedną filiżankę kawy dziennie, osoby, które wypijały 1-3 filiżanek w ciągu dnia i tych, którzy pili więcej niż trzy filiżanki na dobę.

Osoby spożywające ponad 25 filiżanek kawy dziennie (bo znalazły się i takie) zostały wykluczone z badania, jednak i tak naukowcy obliczyli, że wcale nie mają oni sztywniejszych tętnic, niż uczestnicy pijący mniej niż jedną filiżankę na dzień.

W eksperymencie uwzględniono takie czynniki dodatkowe, jak wiek, płeć, palenie papierosów, wzrost, waga, ilość wypijanego alkoholu, dieta i ciśnienie krwi.

Nie znaleziono zależności pomiędzy ilością wypijanej kawy a podatnością na sztywnienie naczyń krwionośnych w badanych grupach.

- Wcześniejsze sugestie, że picie kawy prowadzi do sztywności tętnic są naszym zdaniem niespójne i mogą wynikać z tego, że nie przebadano wystarczającej ilości uczestników - uważają autorzy omawianej pracy.

- Kawa jest niezwykle popularnym na całym świecie napojem, jednak niektóre publikacje mogą zniechęcić ludzi do picia jej w ilościach większej niż jedna filiżanka na dobę. Tymczasem nasze badanie pokazuje, że wcale nie ma ona tak negatywnego wpływu na tętnice, jak się czasami sugeruje - mówi dr Kenneth Fung, jeden ze współautorów odkrycia. - I chociaż w naszym eksperymencie spotkaliśmy się z osobami, które piły nawet 25 filiżanek kawy dziennie, to średnie jej spożycie wynosiło ok. 5 filiżanek i uważamy, że jest to bezpieczny limit.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum