Naukowcy: nadwaga przed ciążą wiąże się z ryzykiem astmy u potomstwa

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2011 19:30

Nadwaga lub otyłość matki tuż przed zajściem w ciążę zwiększa ryzyko występowania objawów astmy u potomstwa w wieku nastoletnim - wynika z pracy publikowanej na łamach pisma "Journal of Epidemiology and Community Health".

Naukowcy: nadwaga przed ciążą wiąże się z ryzykiem astmy u potomstwa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Imperial College w Londynie razem z kolegami z innych brytyjskich ośrodków naukowych oraz ze Szwecji i Finlandii objęli badaniami 6945 matek dzieci urodzonych w północnej Finlandii. Gdy kobiety były w 12 tygodniu ciąży zebrano wśród nich dane na temat masy ciała i wzrostu przed poczęciem dziecka, a także na temat stylu życia.

Gdy dzieci osiągnęły 15-16 lat zebrano informacje na temat występowania u nich różnych objawów oddechowych charakterystycznych dla astmy, jak np. świszczący oddech i sprawdzano, czy kiedykolwiek zdiagnozowano u nich astmę.

Badacze zaobserwowali związek między kilkoma czynnikami oddziałującymi we wczesnym okresie życia a występowaniem świstów oddechowych w wieku nastoletnim. Były to, oprócz predyspozycji genetycznych, bardzo mała lub bardzo duża masa dziecka po przyjściu na świat, palenie matki podczas ciąży oraz bycie wychowywanym przez jednego rodzica. Objawy charakterystyczne dla astmy występowały też częściej u nastolatków, które były aktualnie narażone na dym papierosowy.

Okazało się ponadto, że masa ciała matki przed zajściem w ciążę była silnie związana z ryzykiem świstów lub astmy u młodzieży, niezależnie od wcześniej wymienionych czynników.

Autorzy pracy zaznaczają, że wyniki ich badań nie dowodzą jeszcze, iż nadmiar kilogramów u kobiet zachodzących w ciążę jest bezwzględną przyczyną przyszłych problemów oddechowych u dziecka. Tłumaczą jednak, że otyłość matki, która jest związana z zaburzeniami metabolicznymi, hormonalnymi oraz w funkcjonowaniu jajników, może zakłócać prawidłowy rozwój płodu i programować przyszłe predyspozycje potomstwa do astmy.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze