Naukowcy: nadużywanie witamin zwiększa ryzyko zgonu

Autor: Wirtualna Polska/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2012 10:49

Zażywanie witamin garściami nie poprawia stanu naszego zdrowia, ani nie pomaga w odchudzaniu, może natomiast być szkodliwe i prowadzić do zwiększenia ryzyka zgonu - alarmuje Der Spiegel.

Tygodnik powołuje się na prof. Petera Jueni, epidemiologa uniwersytetu w Bernie, który podejrzewa, że w Niemczech nadużywanie witamin co roku może być odpowiedzialne za kilka tysięcy zgonów. Jego zdaniem wskazują na to liczne badania, podczas których testowano różnego rodzaju preparaty witaminowe.

Jedno z nich przeprowadzono wśród 29 tys. palaczy w wieku 50-69 lat. Wykazało ono, że zażywanie beta karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A, o 18 proc. zwiększa u nich ryzyko raka płuc. Tymczasem wielu palaczy zażywało beta karoten w przekonaniu, że będą mniej podatni na ten nowotwór. 

Podobnie niepokojące wnioski wynikają z 70. innych badań, którymi objęto 230 tys. osób. Jak informuje Der Spiegel, one również przekonują, że nadużywanie beta karotenu, witaminy A i witaminy E zwiększa ryzyko zgonu. Inne preparaty - zawierające witaminę C i selen - nie są tak szkodliwe, ale nie dają też oczekiwanych korzyści zdrowotnych.

Więcej: http://fitness.wp.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum