Naukowcy: marihuana może zaburzać dojrzewanie mózgu u nastolatków

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2019 09:38

Już zapalenie jednego lub dwóch "skrętów" może wywołać u nastolatków zmiany w objętości istoty szarej w mózgu - twierdzi prof. Hugh Garavan, jeden z autorów pracy nt. badań naukowców z Uniwersytetu w Vermont (USA).

Naukowcy: marihuana może zaburzać dojrzewanie mózgu u nastolatków
Okazuje się, że już jednorazowe zapalenie marihuany może spowodować zmiany w mózgu Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Naukowcy wykazali, że młodzi ludzie przed ukończeniem 14. roku życia, którzy jedynie raz czy dwa razy palili marihuanę, mają więcej istoty szarej w częściach mózgu mieszczących receptory kannabinoidowe niż ci, którzy nigdy nie mieli kontaktu z tą substancją. Receptorami kannabinoidowymi są białka błony komórkowej - ich funkcją jest m.in. odbieranie sygnałów chemicznych, które wpływają na aktywność komórek.

Największe zmiany zaobserwowano w rejonie ciała migdałowatego ściśle związanego z emocjami oraz w hipokampie - informuje "Rzeczpospolita", która powołuje się na onet.pl.

O dojrzewaniu mózgu i coraz lepszej adaptacji do środowiska świadczy jednak zmniejszenie ilości substancji szarej i zwiększanie ilości substancji białej.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób na zachowanie i funkcjonowanie młodych ludzi wpływa wzrost objętości istoty szarej. Przypuszcza się, że może on zakłócać przebieg specjalizacji mózgu.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum