Naukowcy: lit zwiększa objętość istoty szarej u chorych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2010 18:50

Korzystne działanie litu w terapii osób cierpiących na chorobę dwubiegunową polega na zwiększaniu objętości istoty szarej w mózgu.

Inne dobroczynne działanie tego pierwiastka to zmniejszanie ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera i rozwoju demencji. Zdaniem badaczy poznanie mechanizmu działania litu może doprowadzić do wykorzystania tego pierwiastka w leczeniu innych schorzeń układu nerwowego.

Choroba afektywna dwubiegunowa nazywana też zaburzeniami maniakalno-depresyjnymi to choroba psychiczna charakteryzująca się cyklicznymi, naprzemiennymi epizodami depresji i nadmiernego pobudzenia oraz stanu pozornego zdrowia psychicznego.

In Kyoon Lyoo z Seoul National University, Stephen Dager, Perry Renshaw wraz z kolegami badali 22 pacjentów z chorobą dwubiegunową, którzy nigdy nie brali żadnych leków antypsychotycznych ani stabilizujących nastrój i podawali im lit albo kwas walproinowy. Następnie naukowcy wykonywali zdjęcia mózgów badanych osób i zaobserwowali znaczący wzrost objętości istoty szarej jedynie u pacjentów leczonych litem.

Zwiększona objętość istoty szarej mózgu utrzymywała się przez ponad 16 tygodni leczenia i towarzyszyło jej złagodzenie objawów choroby i poprawa stanu zdrowia pacjentów. Zdaniem autorów badań takie wyniki sugerują, że lit powoduje regenerację istoty szarej, co pozwala uzupełnić braki w liczbie neuronów typowe dla pacjentów z chorobą dwubiegunową.

Co ciekawe, u osób leczonych kwasem walproinowym również zaobserwowano poprawę stanu zdrowia, ale nie wiązało się to ze wzrostem objętości istoty szarej, co wskazuje na inny, choć również skuteczny, mechanizm działania leku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum