Naukowcy: lepsze życie w pobliżu obszarów chronionych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2019 10:30

Mieszkanie w okolicy obszarów chronionych może poprawić wiele aspektów ludzkiego życia w rozwijającym się świecie - dowodzą naukowcy z Oregon State University.

Naukowcy: lepsze życie w pobliżu obszarów chronionych
Naukowcy zebrali pokaźny zestaw danych, aby przeanalizować wpływ obszarów chronionych na ludzi na całym świecie. Fot. Marcin Polak/Flickr.com (CC BY 2.0)

Obszary chronione to przestrzeń w rodzaju parków narodowych, rezerwatów czy miejsc zupełnie dzikich, które obejmuje długofalowa ochrona. To jedno z głównych narzędzi wykorzystywanych do chronienia bioróżnorodności na całym świecie.

Naukowcy postanowili odpowiedzieć na pytanie, jak w takim razie organizowanie tego typu przestrzeni wpływa na mieszkańców, często polegających na zasobach znajdujących się na tym terenie - powiedział Drew Gerkey, antropolog środowiska na Oregon State University (USA) i współautor publikacji w "Science Advances".

Badania pokazują, że pod pewnymi warunkami te tereny mają generalnie pozytywny wpływ na ludzi mieszkających nieopodal. 

Grupa badawcza prowadzona przez Robina Naidoo z WWF i University of British Columbia, składająca się z ekologów, demografów, ekonomistów środowiska, geografów, antropologów, działaczy na rzecz ochrony środowiska i specjalistów od zdrowia, zebrała pokaźny zestaw danych, aby przeanalizować wpływ obszarów chronionych na ludzi na całym świecie. Były tam m.in. dane socjoekonomiczne i środowiskowe na temat 87 tys. dzieci z 60 tys. gospodarstw domowych położonych w promieniu 10 km lub dalej od 600 obszarów chronionych w 34 krajach.

Okazało się, m.in że dzieci poniżej piątego roku życia mieszkające bliżej obszarów chronionych miały o 10 proc. lepsze wyniki, jeśli chodzi o wzrost w danym wieku.

Obszary, z których mieszkańcy mogą korzystać w rozmaity sposób, dobrze rzutują na ich zdrowie. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum