Naukowcy: karmienie piersią wpływa na zdrowie, nie na inteligencję dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 października 2015 12:47

Angielscy naukowcy sugerują, że karmienie piersią nie wpływa na podwyższenie ilorazu inteligencji dziecka.

Naukowcy: karmienie piersią wpływa na zdrowie, nie na inteligencję dziecka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uważa się, że karmienie piersią jest korzystne dla zdrowia dziecka i zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy, alergii, otyłości, cukrzycy typu 2 i białaczki. Rezultaty niektórych badań pokazują również, że karmienie piersią może pozytywnie wpływać na poziom inteligencji dziecka. Z tym ostatnim stwierdzeniem nie zgadzają się jednak badacze z Uniwersytetu Goldsmiths.

- Tego typu powiązanie wydaje się wiarygodne ze względu na to, że długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA), które znajdują się w ludzkim mleku, ale nie w mleku pochodzenia zwierzęcego, sprzyjają procesom neurorozwoju. Niestety wiele badań dotyczących tego zagadnienia jest tak skonstruowanych, że nie sposób na nich polegać - komentuje dr Sophie von Stumm.

W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od ponad 11 tys. bliźniąt jedno- i dwujajowych urodzonych w latach 1994-1996 i doszli do wniosku, że karmienie piersią nie zwiększa poziomu inteligencji u dziecka.

 Co prawda istnieje słaba korelacja pomiędzy karmieniem piersią a inteligencją u dwuletnich dziewczynek, ale nie występuje ona u chłopców i całkowicie zanika w późniejszym wieku.

- Ważne, by pamiętać o tym, że choć nasze badanie wskazuje na brak związku pomiędzy karmieniem piersią a inteligencją, karmienie piersią może przynosić inne korzyści, np. wzmacniać u dziecka system immunologiczny – mówi dr von Stumm.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum