Naukowcy: ftalany tuczą

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2012 15:01

Obecne w wielu produktach ftalany mogą przyczyniać się do występowania otyłości u dzieci - informuje pismo "Environmental Research".

Ftalany to substancje syntetyczne, które zaburzają działanie organizmu, ponieważ działają podobnie do naturalnych hormonów. Zawarte są między innymi w farbach, klejach, wykładzinach ściennych i podłogowych, materiałach używanych w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym (na przykład otoczki pigułek), a także perfumach i kosmetykach.

Specjaliści z The Mount Sinai Medical Center w Nowym Jorku mierzyli zawartość ftalanów w moczu 387 nowojorskich dzieci (pochodziły one z rodzin latynoskich lub afroamerykańskich). Przeprowadzane były także pomiary BMI, wysokości i obwodu w talii.

Ftalany - na przykład ftalan monoetylu (MEP) - znaleziono w moczu 97 proc. badanych. Okazało się, że istnieje związek pomiędzy ekspozycją na działanie ftalanów a otyłością u małych dzieci - w przypadku dziewczynek najbardziej narażonych na działanie tych substancji BMI było o 10 proc. wyższe w porównaniu z grupą najmniej narażoną.

Choć główne przyczyny otyłości to niewłaściwe odżywianie i brak ruchu, wygląda na to, że ftalany także mogą się do niej przyczyniać. Wcześniejsze badania wskazywały tylko na możliwość zakłócania przez te związki rozwoju układu nerwowego.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum