Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 04-12-2018 13:03

Naukowcy: drobinki polistyrenu już w kilka godzin przenikają do narządów wewnętrznych

Wystarczyło zaledwie sześć godzin, aby drobinki polistyrenu, które naukowcy wrzucili do akwariów, przeniknęły nie tylko do układu pokarmowego małżów i ich skrzeli, ale i do ich mięśni, nerek oraz innych narządów.

Plastik zanieczyszcza organizmy ludzi i zwierząt Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Badanie, którego wyniki uczeni z Wielkiej Brytanii i Kanady opublikowali właśnie w piśmie "Environmental Science and Technology", przeprowadzono na przegrzebku zwyczajnym (Pecten maximus), jadalnym i bardzo cenionym kulinarnie małżu żyjącym w północno-wschodnim Atlantyku - informuje Gazeta Wyborcza.

W jelitach przegrzebków naukowcy znaleźli miliardy plastikowych ziarenek o średnicy 250 nanometrów. Do innych rejonów małżowych ciał przedostały się kawałki tworzyw sztucznych o średnicy dziesięciokrotnie mniejszej.

Co roku do oceanu spływa nawet kilkanaście milionów ton tworzyw sztucznych. Naukowcy znajdują plastikowe śmieci w organizmach ssaków i ptaków morskich, ryb, a także mięczaków. Plastikiem zanieczyszczona jest woda butelkowana oraz sól morska. Ostatnio znaleziono go też w ludzkim kale

W powietrzu krążą niteczki tworzyw sztucznych odrywające się z ubrań. Według Gazety Wyborczej "można więc bezpiecznie założyć, że plastikiem zanieczyszczone są także ludzkie płuca".

Więcej: www.wyborcza.pl