Naukowcy: dobry cholesterol wcale nie jest taki dobry

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2011 12:11

Podwyższanie przy użyciu leków tzw. dobrego cholesterolu (HDL) wcale nie zmniejsza ryzyka zawału serca, jak dotąd podejrzewali kardiolodzy - sugerują najnowsze, finansowane przez rząd USA, badania National Heart, Lung, and Blood Institute.

Naukowcy: dobry cholesterol wcale nie jest taki dobry

Kardiolodzy odróżniają tzw. zły cholesterol (LDL) od dobrego (HDL), gdyż wydawało się, że ten drugi ma korzystne działanie i gdy jest go więcej we krwi chroni przed zawałami serca. Nie potwierdziły tego badania o nazwie AIM-HIGH, jakimi objęto 3,414 tys. osób, z których co druga miała już za sobą zawał serca.

Amerykańscy kardiolodzy części badanym podawali Zocor (simwastatynę), lek obniżający zły cholesterol, oraz Niaspan zawierający niacynę (witaminę B3), która podwyższa stężenie dobrego cholesterolu i dodatkowo obniża trójglicerydy (równie szkodliwe jak LDL).

Takie leczenie sprawiło, że zły cholesterol spadł u ochotników badań do 40-80 mg/dl krwi, z kolei dobry cholesterol wzrósł średnio o 28 proc., a trójglicerydy obniżyły się o 25 proc. Testy potwierdziły zatem, że niacyna działa skutecznie.

Jednak wbrew oczekiwaniom wśród tych uczestników badań, którzy byli leczeni najbardziej kompleksowo, nie było mniej zawałów serca, ani udarów mózgu w porównaniu do osób, które zażywały jedynie leki obniżające LDL. Eksperyment postanowiono przerwać już po 18 miesiącach, choć zaplanowano go na prawie 3 lata.

Nie są to pierwsze badania z wykorzystaniem leków podwyższających HDL, które zakończyły się niepowodzeniem. W 2006 roku koncern farmaceutyczny Pfizer testował lek o nazwie torcetrapib, który miał jednocześnie obniżać LDL i podwyższać dobry cholesterol (w nieco inny sposób, niż niacyna). Te próby również zakończyły się niepowodzeniem. Po podaniu leku zawałów serca było jeszcze więcej.

Co zatem wynika z tych badań? Prof. Bruce Psaty z University of Washington twierdzi, że o ile nie ma wątpliwości, że obniżanie złego cholesterolu jest korzystne, to wciąż brakuje dowodów, że podobne działanie wykazuje podwyższanie dobrego cholesterolu i obniżanie trójglicerydów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum