Naukowcy: dieta może obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2011 11:38

Zmniejszenie ilości nasyconych tłuszczów i węglowodanów w diecie obniża ryzyko demencji i choroby Alzheimera u osób zdrowych - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Neurology".

Naukowcy: dieta może obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera

Jennifer Bayer-Carter z Veterans Affairs Puget Sound Health Care System w Seattle wraz z kolegami porównywała wpływ diety bogatej w nasycone tłuszcze i proste węglowodany oraz diety niskotłuszczowej i niskocukrowej na możliwości poznawcze 20 zdrowych i 29 cierpiących na łagodną demencję osób w podeszłym wieku.

Badanie trwało 4 tygodnie. 24 uczestników stosowało dietę wysokotłuszczową i bogatą w węglowodany, a 25 uczestników dietę o niskiej zawartości tłuszczów i cukrów prostych.

Naukowcy sprawdzali zdolności poznawcze uczestników w testach pamięci, a także badali poziom biomarkerów choroby Alzheimera takich jak insulina, cholesterol, poziom glukozy i lipidów we krwi i płynie mózgowordzeniowym.

Otrzymane wyniki różniły się znacząco pomiędzy grupą zdrowych uczestników, a grupą osób z łagodną demencją. U zdrowych uczestników dieta niskotłuszczowa i niskocukrowa powodowała obniżenie niektórych markerów AD i poziomu cholesterolu we krwi. U osób z objawami demencji ta sama dieta zwiększała poziom markerów. Ponadto "zdrowa" dieta poprawiała wyniki testu pamięci wzrokowej w obydwu badanych grupach.

Zdaniem autorów pracy, wyniki wskazują, że u osób zdrowych dieta wysokotłuszczowa może zwiększać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, oraz że wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych w celu zmniejszenia ryzyka choroby musi nastąpić zanim pojawią się pierwsze objawy demencji.

Wcześniejsze badania wykazały, że to, co jemy, w znaczący sposób wpływa na nasze możliwości poznawcze. Niemniej jednak brakowało dotychczas analizy wpływu konkretnych rodzajów pożywienia na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum