Naukowcy: ćwiczenia równie skuteczne jak leki w terapii depresji?

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2011 17:43

U połowy pacjentów z depresją, którym nie pomógł pierwszy lek przeciwdepresyjny, ćwiczenia mogą być tak samo skuteczne, jak wprowadzenie drugiego leku - wynika z badań, które publikuje pismo "Journal of Clinical Psychiatry".

Naukowcy: ćwiczenia równie skuteczne jak leki w terapii depresji?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trwające cztery lata badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanu Teksas w Dallas wskazują, że u chorych, u których nie zadziałała pierwsza metoda leczenia depresji można zastosować ćwiczenia z równie dobrym skutkiem, co wprowadzenie drugiego leku.

Naukowcy szacują, że nawet ponad połowa pacjentów cierpiących na depresję może nie uzyskiwać pełnej poprawy po zastosowaniu pierwszego leku, a 30 proc. nawet po wielu kolejno zmienianych terapiach.

Jak informuje prowadzący amerykańskie badania dr Madhukar Trivedi typ ćwiczeń dający efekty u chorych z depresją zależy od charakterystyki danego pacjenta, co oznacza, że musi być dla niego indywidualnie dobrany. Jego zdaniem wielu chorych wybrałoby raczej ćwiczenia zamiast dodatkowego leku, zwłaszcza, że mają one udowodniony korzystny wpływ na ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze