BBC/Rynek Zdrowia | 31-03-2011 11:00

Naukowcy: cukrzyca znacznie podwyższa ryzyko zgonu z powodu chorób wątroby

Z przeprowadzonych na Uniwersytecie w Edynburgu badań porównawczych wynika, że diabetycy są o wiele bardziej narażeni na zgon z powodu chorób wątroby niż osoby, które nie chorują na cukrzycę.

Serwis BBC informuje, że osoby chorujące na cukrzycę są o 70% bardziej narażone na zgon z powodu chorób wątroby.

O istnieniu związku pomiędzy cukrzycą a podwyższonym ryzykiem chorób wątroby, w tym zwłaszcza marskości, było wiadomo od dawna. Jednak do tej pory nie była znana skala tego zjawiska. 

Badacze z Uniwersytetu w Edynburgu porównali dane ponad 12 tys. osób w wieku pomiędzy 35 a 84 lata, którzy w przeciągu sześciu lat (do 2007 r.) zmarli wskutek chorób wątroby. W badaniu przeanalizowano i porównano dane 1267 diabetyków i 10 tys. osób nie chorujących na cukrzycę. 

Rezultaty przeprowadzonych badań porównawczych wskazały, że wśród diabetyków jedna na cztery osoby zmarła z powodu raka wątroby, podczas gdy wśród osób, które nie chorowały na cukrzycę, ten wskaźnik wyniósł jeden do dziesięciu. 

Badanie wykryło również, że wśród osób nie chorujacych na cukrzycę aż 63% zmarło z powodu chorób wątroby wywołanych przez alkohol. Wśród diabetyków było to jedynie 38%. 

Więcej: BBC