Naukowcy: cukrzyca matki 4-krotnie zwiększa ryzyko wady wrodzonej u dziecka

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2012 18:58

Kobiety z cukrzycą, które zachodzą w ciążę, mają czterokrotnie wyższe ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną, w porównaniu z przyszłymi matkami, które nie mają zaburzeń metabolizmu glukozy - wynika z pracy na łamach pisma "Diabetologia".

Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy z Newcastle University (Newcastle upon Tyne), którzy przeanalizowali dane dotyczące ponad 400 tys. kobiet z północno-wschodniej Anglii, które były w ciąży w latach 1996-2008. Wśród badanych 1,677 pań miało cukrzycę typu 1 lub 2.

Okazało się, że ryzyko wad wrodzonych było niemal 4 razy wyższe u kobiet, które chorowały na cukrzycę typu 1 lub 2 przed zajściem w ciążę, niż u kobiet bez zaburzeń metabolizmu glukozy. Wynosiło ono odpowiednio 72 na każde 1000 urodzeń i 19 na każde 1000 urodzeń. Jak oceniają autorzy pracy, najważniejszym czynnikiem ryzyka wady wrodzonej u przyszłego potomka był poziom glukozy we krwi w okresie tuż przed poczęciem dziecka.

Uczeni w analizie brali pod uwagę stężenie tzw. hemoglobiny glikowanej - HbA1c, które odzwierciedla stopień kontroli cukrzycy w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, podobnie jak towarzystwa międzynarodowe zaleca, by w okresie przed poczęciem dziecka, jak i podczas ciąży, wynosił on do 6,1 proc.

Więcej: http://wiadomosci.onet.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum