Naukowcy: chrapanie bardziej niebezpieczne dla serca kobiet
Zgodnie z badaniem, przedstawionym podczas Radiological Society of North America, chrapanie i obturacyjny bezdech senny mogą prowadzić częściej do wcześniejszego upośledzenia czynności serca u kobiet niż u mężczyzn.

Naukowcy przeanalizowali dane kardiologiczne od 4877 osób, które miały zdiagnozowany obturacyjny bezdech, a także od osób, które zgłaszały chrapanie w ciągu nocy. Osoby te miały też wykonany rezonans magnetyczny serca. Kiedy specjaliści porównali grupę chrapania z grupą bez zaburzeń snu, odkryli uderzającą różnicę w masie lewej komory u kobiet w porównaniu z mężczyznami.
Zwiększona masa lewej komory oznacza, że serce musi pracować ciężej, aby zaspokoić potrzeby organizmu - informuje wprost.pl, cytując wypowiedź głównego autora badań, Adriana Curty, rezydenta radiologii w Monachium University Hospital.
Nie jest jasne, czy bezdech senny bezpośrednio powoduje choroby serca, ale niektórzy specjaliści uważają, że osoby z bezdechem sennym są narażone na ryzyko rozwoju nadciśnienia. Wiele osób cierpiących na bezdech senny ma również współistniejące choroby. Jest to jeden z powodów, dla których trudniej jest ustalić bezpośredni związek między bezdechem sennym a chorobą serca. Na jedno i drugie ogromny wpływ ma także masa ciała. Otyłe osoby częściej zmagają się z chrapaniem i bezdechem sennym, mają też więcej ogólnych problemów ze zdrowiem.
Więcej: www.wprost.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)