Naukowcy: chrapanie bardziej niebezpieczne dla serca kobiet

Autor: wprost.pl/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2018 10:27

Zgodnie z badaniem, przedstawionym podczas Radiological Society of North America, chrapanie i obturacyjny bezdech senny mogą prowadzić częściej do wcześniejszego upośledzenia czynności serca u kobiet niż u mężczyzn.

Naukowcy: chrapanie bardziej niebezpieczne dla serca kobiet
FOT. Flickr/planetchopstick (CC BY-ND 2.0)

Naukowcy przeanalizowali dane kardiologiczne od 4877 osób, które miały zdiagnozowany obturacyjny bezdech, a także od osób, które zgłaszały chrapanie w ciągu nocy. Osoby te miały też wykonany rezonans magnetyczny serca. Kiedy specjaliści porównali grupę chrapania z grupą bez zaburzeń snu, odkryli uderzającą różnicę w masie lewej komory u kobiet w porównaniu z mężczyznami.

Zwiększona masa lewej komory oznacza, że ​​serce musi pracować ciężej, aby zaspokoić potrzeby organizmu - informuje wprost.pl, cytując wypowiedź głównego autora badań, Adriana Curty, rezydenta radiologii w Monachium University Hospital. 

Nie jest jasne, czy bezdech senny bezpośrednio powoduje choroby serca, ale niektórzy specjaliści uważają, że osoby z bezdechem sennym są narażone na ryzyko rozwoju nadciśnienia. Wiele osób cierpiących na bezdech senny ma również współistniejące choroby. Jest to jeden z powodów, dla których trudniej jest ustalić bezpośredni związek między bezdechem sennym a chorobą serca. Na jedno i drugie ogromny wpływ ma także masa ciała. Otyłe osoby częściej zmagają się z chrapaniem i bezdechem sennym, mają też więcej ogólnych problemów ze zdrowiem.

Więcej: www.wprost.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum