Naukowcy: bezsenność jest związana z utratą istoty białej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2016 09:49

U pacjentów cierpiących na bezsenność pierwotną obserwuje się nieprawidłowości związane ze spójnością substancji białej w mózgu – wynika z badania opublikowanego w magazynie „Radiology”.

Fot. archiwum

Międzynarodowy zespół badaczy z instytutów naukowych w Chinach i Niemczech ustalił, że bezsenność współwystępuje ze zmianami w obrębie istoty białej - skupiska wypustek (aksonów i dendrytów) komórek nerwowych w mózgu.

U osób mających kłopoty ze snem substancja biała charakteryzuje się mniejszą spójnością w rejonie prawej półkuli, wzgórza i spoidła wielkiego prawdopodobnie ze względu na zanikanie osłonki mielinowej. Jest to związane z zaburzoną komunikacją pomiędzy poszczególnymi częściami mózgu.

- Te uszkodzone połączenia istoty białej biorą duży udział w regulacji snu, czuwania, funkcji poznawczych i funkcji sensomotorycznych - podkreśla Shumei Li, współautor badania.

Naukowcy poprosili 30 zdrowych osób i 23 pacjentów cierpiących na bezsenność pierwotną (niezależną od innych czynników patologicznych) o wypełnienie kilku kwestionariuszy mierzących jakość snu, występowanie lęku i objawów depresyjnych. Następnie poddali uczestników obrazowaniu mózgu metodą tensora dyfuzji.

Okazało się, że integralność połączeń substancji białej różniła się istotnie u poszczególnych badanych w zależności od tego, czy mieli oni problemy ze snem. Najwięcej nieprawidłowości zidentyfikowano u osób cierpiących na bezsenność od dłuższego czasu i uzyskujących wysokie wyniki na skali depresji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum