Naukowcy: będzie można chodzić mimo przerwanego rdzenia kręgowego

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 23 września 2009 13:49

Leki, trening i elektryczna stymulacja nerwów sprawiły, że laboratoryjne zwierzęta z całkowicie przerwanym rdzeniem kręgowym mogły normalnie się poruszać. Eksperymenty na zwierzętach mogą pomóc w opracowaniu skutecznej terapii dla sparaliżowanych ludzi.

Naukowcy: będzie można chodzić mimo przerwanego rdzenia kręgowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rdzeń kręgowy to rodzaj „kabla” przewodzącego sygnały elektryczne z mózgu m.in. do mięśni. Nie ma dziś sposobu na leczenie przerwanego rdzenia kręgowego. Pewną nadzieję dają jednak testy prowadzone przez zespół prof. Gregoire Courtine z Uniwersytetu w Zurychu. Naukowcy wykorzystali biologiczny „kruczek” pozwalający uruchomić nogi szczurów bez angażowania mózgu. O osiągnięciach opisywanych przez „Nature Neuroscience” donosi Rzeczpospolita.

Jak wyglądały badania? Sparaliżowane szczury ubrano w specjalną uprząż podtrzymującą ciało i umieszczono na bieżni. Podano im zastrzyk leku wzmacniającego aktywność rdzenia kręgowego oraz delikatnie podrażniono rdzeń prądem. To wystarczyło, by łapy zwierząt zaczęły same się poruszać. Na początku chód nie był zbyt zgrabny. Po dziewięciu tygodniach treningu lokomotorycznego na bieżni kroki sparaliżowanych szczurów były równie elastyczne co zdrowych.

– Najbardziej ekscytujące jest to, że udało im się po raz pierwszy sprawić, aby te szczury normalnie kroczyły bez jakiegokolwiek udziału mózgu – tłumaczy Susan Howley z Fundacji Christophera i Dany Reeve, która w części finansowała badania.

Naukowcy zauważyli, że pewne proste ruchy można wykonać bez udziału sygnałów elektrycznych płynących z mózgu. Tak, jakby w rdzeniu kręgowym poniżej miejsca uszkodzenia znajdowały się wszystkie elementy niezbędne do takiego działania. Te badania potwierdzają, że część rdzenia kręgowego ma własne obwody pozwalające na poruszanie się.

Podobna metoda terapii może być wykorzystywana u ludzi w połączeniu z nowoczesną elektroniczną neuroprotezą łączącą mózg z rozerwanym rdzeniem kręgowym, ale dopiero za kilka lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze