Naukowcy: autyzm powiązany z wiekiem rodziców

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2012 11:00

Nie tylko późne macierzyństwo wiąże się z ryzykiem chorób dziecka. Także starsi mężczyźni narażają swoje potomstwo na groźne schorzenia.

Badacze z Danii we współpracy z naukowcami z Cambridge University dowiedli, że nie tylko wiek matki w chwili poczęcia ma znaczenie. Wystarczy, że tylko jedno z rodziców ma powyżej 35 lat, a ich dziecko będzie bardziej narażone na autyzm niż dziecko młodszych rodziców - informuje Dziennik za "Daily Mail".

Autorzy badania odkryli, że jeśli jedno z rodziców ma poniżej 35 lat, a drugie powyżej, ryzyko autyzmu wynosi 65 proc. w przypadku starszej matki i 44 proc. - ojca.

Naukowcy działali w oparciu o wyniki zrealizowanego na szeroką skalę badania, obejmującego 1,3 mln dzieci urodzonych w Danii w latach 1980-2003.

Autorzy badań zapowiadają kolejne obserwacje, które mają wytłumaczyć biologiczny mechanizm pobudzający rozwój zaburzeń autystycznych. Nie wykluczają, że winne mogą być także inne czynniki, tj. leczenie bezpłodności, przebyte infekcje czy przyjmowane leki.

Więcej: www.dziennik.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum