Naukowcy: anorektyczki przejawiają cechy autystyczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2017 11:10

Naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja) zaobserwowali szereg podobieństw pomiędzy kobietami chorymi na anoreksję a kobietami cierpiącymi na zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Naukowcy: anorektyczki przejawiają cechy autystyczne
Specjaliści wykazali, że u kobiet z anoreksją występowały takie same zmiany w mózgu, jak u kobiet z autyzmem. Fot. Shutterstock

- Zaburzenia odżywiania wiąże się zwykle z fiksacją na tle jedzenia i wagi, ale osoby dotknięte jadłowstrętem psychicznym doświadczają też wielu myśli i zachowań charakterystycznych dla pacjentów z autyzmem - mówi współautorka badania (https://gupea.ub.gu.se/handle/2077/44865) Louise Karjalainen.

Badacze śledzili losy 30 anorektyczek w wieku 15-25 lat. Zaobserwowali, że po roku leczenia ich stan fizyczny uległ poprawie, ale kobiety wciąż borykały się z wieloma problemami - nie mogły znieść zapachu jedzenia, nie lubiły jeść w towarzystwie, drażniły je dźwięki wydawane podczas spożywania posiłków.

- Po odzyskaniu normalnej wagi pacjentki funkcjonowały lepiej w kontekście odżywiania, ale wciąż odczuwały dyskomfort na myśl o społecznych aspektach jedzenia. Miały też trudności z wykonywaniem kilku czynności jednocześnie. Wyzwaniem było dla nich krojenie jedzenia i przeżuwanie w tym samym czasie. Takie problemy są typowe dla osób z autyzmem - komentuje Karjalainen.

Za pomocą badania MRI specjaliści wykazali, że u kobiet z anoreksją występowały takie same zmiany w mózgu, jak u kobiet z autyzmem. W okolicy skroniowej, związanej z funkcjonowaniem społecznym, następował u nich zanik istoty szarej (skupiska ciał komórek nerwowych). Tego typu zmiany nie występowały u osób zdrowych i mężczyzn z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

- Musimy wiedzieć więcej, by zrozumieć, w jaki sposób to wszystko jest ze sobą powiązane. Niemniej jednak nasze odkrycie jest bardzo interesujące - dodaje badaczka, sugerując, że leczenie anoreksji powinno zostać zmodyfikowane.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum