Naukowcy: alkohol uszkadza mózg płodu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2015 15:22

Alkohol spożywany przez matkę w 3.-6. tygodniu ciąży powoduje u płodu zmiany w funkcjonowaniu genów odpowiedzialnych za rozwój mózgu. Naukowcy testowali myszy, wyniki jak dowodzą, dotyczą także ciężarnych kobiet.

Naukowcy: alkohol uszkadza mózg płodu
Fot. Fotolia

Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego postanowili sprawdzić, w jaki sposób alkohol spożywany przez matkę, która jeszcze nie zorientowała się, że jest w ciąży, wpływa na zmiany epigenetyczne u płodu (tj. zmiany w zakresie ekspresji genów, jednak nie ich sekwencji).

Uwagę skupiono przede wszystkim na hipokampie, strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się. Hipokamp jest szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu, co zostało potwierdzone podczas obserwacji.

Wczesna ekspozycja płodu na alkohol powodowała zmiany epigenetyczne w niektórych genach w hipokampie nowonarodzonych myszy, a później, gdy stały się one dorosłymi osobnikami, zmiany widoczne były zarówno w hipokampie, jak i w opuszkach węchowych oraz w komorach mózgowych. Zmiany w zakresie ekspresji genów odnotowano także w szpiku kostnym oraz w nabłonku węchowym.

Podawanie alkoholu samicom myszy w niedługim czasie po zapłodnieniu powodowało u ich potomstwa objawy alkoholowego zespołu płodowego, takie jak spowolniony rozwój, anomalie w budowie czaszki czy nadaktywność.

Sugeruje to, że alkohol powoduje na wczesnym etapie ciąży trwałe zmiany w pierwszych komórkach zarodka. Prenatalna ekspozycja na działanie alkoholu szkodzi dziecku na wiele sposobów, m.in. zwiększa ryzyko upośledzenia umysłowego i wad wrodzonych - podkreśla autorka analizy dr Nina Kaminen-Ahola, dodając, że mechanizmy oddziaływania alkoholu na płód nie są jeszcze dobrze znane, a diagnozowanie u noworodków szkód, które są bezpośrednim wynikiem jego działania wciąż stanowi wyzwanie.

Czytaj też (tekst z archiwum Rynku Zdrowia): Noworodek na detoksie, czyli zgubne skutki braku profilaktyki

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum