Naukowcy: alkohol szkodzi w każdej ilości

Autor: Radio Zet/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2018 14:05

Naukowcy nie maja wątpliwości, że straty spowodowane przez picie jakiejkolwiek dawki alkoholu wielokrotnie przewyższają wszelkie korzyści, jakie mielibyśmy odnieść, nawet przyjmując umiarkowane dawki wysokoprocentowych trunków - donosi Radio Zet.

Naukowcy: alkohol szkodzi w każdej ilości
Picie nigdy nie wychodzi nam na zdrowie - twierdzą naukowcy. Fot. Fotolia

Do takich wniosków doszli naukowcy z Waszyngtonu po przeanalizowaniu wyników badań Globalnego Obciążenia Chorobami wśród osób w wieku od 15 do 95 lat w 195 krajach świata w latach (1990-2016). Jak się okazało po przebadaniu aż 28 mln osób alkohol szkodzi zdrowiu - bez względu na dawkę. 

Według autorów publikacji przedstawionej na łamach prestiżowego "The Lancet", nie istnieje taki poziom spożycia alkoholu, który miałby pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Naukowcy z University of Washington wykazali, że jeśli weźmiemy pod uwagę całościowy wpływ alkoholu na organizm, to ryzyko, z jakim wiąże się picie alkoholu, przewyższa potencjalne korzyści.

Udało się potwierdzić, że nawet niewielkie dawki spożywane systematycznie mają bezpośredni wpływ na podwyższenie ryzyka występowania m.in. nowotworów – w bogatszych krajach i chorób zakaźnych (np. gruźlicy) lub marskości wątroby – w biedniejszych państwach. W średnio zamożnych krajach za główną konsekwencję używania alkoholu uważa się udary. 

Picie nigdy nie wychodzi nam na zdrowie - twierdzą naukowcy. Regularne picie niewielkich ilości alkoholu już po pół roku naraża na zwiększenie ryzyka wystąpienia jednej z 23 chorób, które może wywoływać ta substancja. Niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia wzrastają w miarę tego, ile alkoholu pijemy.

Więcej: www.radiozet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum