Naukowcy: alkohol mężczyznom (mniej) szkodzi niż kobietom?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2009 09:59

Codziennie picie alkoholu zmniejsza ryzyko chorób serca u panów aż o jedną trzecią. Takiego efektu naukowcy nie zaobserwowali jednak u kobiet.

Dawka alkoholu o korzystnym działaniu dla zdrowia

Prowadzone przez hiszpańskich kardiologów badania objęły 15 tys. mężczyzn i 26 tys. kobiet. Obserwacja zdrowia i nawyków żywieniowych trwała aż 10 lat. Rezultaty są dość zaskakujące.

Wprawdzie wiadomo było, że umiarkowane spożycie alkoholu poprawia zdrowie serca, jednak teraz naukowcy oświadczyli wprost: im więcej mężczyzna pije, w tym lepszej kondycji jest jego układ krążenia. Dokładne wyniki analiz prowadzonych przez zespół Larraitz Arrioli zamieszcza najnowszy numer pisma „Heart” a pisze o nich Rzeczpospolita.

W badaniach wzięły udział osoby w wieku od 29 do 69 lat. Ilość wypijanego alkoholu była dokumentowana. Badacze wyeliminowali również tych ludzi, którzy nie pili z przyczyn zdrowotnych. Osoby cierpiące na jakieś choroby często rezygnują z alkoholu, a ich problemy mogą zostać przypisane właśnie abstynencji. Hiszpanie twierdzą, że to zjawisko zakłócające ostateczne wyniki udało im się wykluczyć.

Uczestników podzielono na sześć grup — od tych, którzy nigdy nie brali alkoholu do ust, aż do grupy, która wypijała ok. 100 g alkoholu dziennie. To równowartość ośmiu butelek wina tygodniowo.

W grupie pijącej niewiele — mniej niż kieliszek wódki dziennie (lub zbliżoną ilość innego alkoholu) ryzyko chorób serca obniżało się o ok. 35 proc. Podobne wyniki przynosiły również wcześniejsze badania. Ale niespodzianka pojawiła się w grupie pijącej najwięcej – od 3 do nawet 11 kieliszków wódki dziennie. Ryzyko spadało u nich aż o 50 proc. Typ alkoholu nie miał tu znaczenia.

Naukowcy przyznają, że mechanizm dobroczynnego działania wódki nie jest jasny. Alkohol podnosi poziom tzw. dobrego cholesterolu, co z kolei zapobiega blokowaniu tętnic. Ale tego ochronnego efektu nie zaobserwowano wcale u kobiet.

Wnioski Hiszpanów natychmiast wzbudziły kontrowersje. Pytani przez sieć BBC brytyjscy specjaliści obawiają się, że takie badania sprawią, iż panowie jeszcze częściej będą sięgać po kieliszek. Przyjmowana obecnie „norma” — dawka alkoholu o korzystnym działaniu dla zdrowia – to mniej więcej 2 kieliszki wina lub 2 piwa dziennie dla panów i połowa tego dla pań.

Naukowcy przypominają jednak, że nadmierne picie jest przyczyną blisko 2 mln zgonów na świecie każdego roku. Prof. Martin McKee z London School of Hygiene and Tropical Medicine zauważa, że związek między piciem, a zmniejszeniem ryzyka chorób serca pozostaje sprawą kontrowersyjną. Ostrzega, że ludzie nie powinni pić więcej na podstawie wyników tego badania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum