Naukowcy SUM pracują nad protezą nerwów obwodowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2018 19:19

Protezę z wewnętrznym rusztowaniem do regeneracji zniszczonego w efekcie urazu nerwu obwodowego, np. nogi czy ręki, stworzyli naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- W tej chwili badamy tę protezę na zwierzętach, a docelowo ma służyć zaopatrywaniu takich ubytków u ludzi - poinformował we wtorek (13 lutego) dr Adam Właszczuk z Katedry i Zakładu Fizjologii SUM.

Jak wyjaśnił, w przypadku, gdy nerw jest zniszczony na dłuższym odcinku, naturalne procesy jego regeneracji są często zaburzone. Powstają np. nerwiaki, choremu dokucza ból, nie odzyskuje też pełni władzy w kończynie.

- My w miejsce uszkodzenia próbujemy wszczepiać tunele, w których jest rusztowanie z biodegradowalnych włókien z chityny, pochodzącej z pancerzy skorupiaków czy z grzybów - i osłonka z polimeru, stosowanego do wytwarzania wchłanialnych nici chirurgicznych. Z tych materiałów budujemy tunel, który pomaga tym nerwom przerastać i spotkać się z drugim odcinkiem - tłumaczył dr Właszczuk.

W przypadku uszkodzenia nerwu obwodowego lekarze wykorzystują też do jego regeneracji własne nerwy pacjenta, pobrane z innej części ciała, gdzie takie pobranie uczyni relatywnie najmniejszą stratę. - Zawsze wiąże się to jednak z pewnym okaleczeniem pacjenta - podkreślił naukowiec.

Protezę przedstawiono podczas wtorkowego spotkania networkingowego naukowców pod hasłem "Miliard w patencie", które odbyło się w SUM. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum