Naukowcy Politechniki Łódzkiej opracowują inteligentne opatrunki na przewlekłe rany

Autor: PAP • Źródło: PAP26 grudnia 2021 13:15

Naukowcy Politechniki Łódzkiej są liderami polsko-niemieckiego projektu, którego efektem mają być nowatorskie materiały opatrunkowe. Zespół szczególny nacisk kładzie na opracowanie opatrunków przyspieszających proces gojenia się ran przewlekłych.

Łodzcy naukowcy są liderem projektu który za zadanie ma opracowanie nowej generacji opatrunku przyspieszającego proces gojenia się ran przewlekłych. Fot. AdobeStock
  • W pracach na nowymi opatrunkami uczestniczą w naukowcy z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników oraz Międzynarodowego Centrum Badań Innowacyjnych Biomateriałów (ICRI-BioM) - Międzynarodowa Agenda Badawcza
  • W ramach trwających prac naukowcy po raz pierwszy połączą w nowatorskiej strategii, trzy indywidualnie ważne koncepcje stosowane w przygotowaniu materiałów opatrunkowych.
  • W opatrunkach mają być wykorzystane polimery inteligentne, aktywne nanowarstwy oraz peptydy uwalniane z nowego materiału kompozytowego, jako ostatnia opcja ochrony przeciwzakaźnej przeciwko opornym patogenom
  • Prowadzone badania mają otworzyć nowe kierunki dla materiałów opatrunkowych następnych generacji, dostosowanych do różnych rodzajów ran i do zwalczania zakażeń zagrażających życiu za pomocą specjalistycznych leków

Nowatorska strategia połączenia indywidualnych koncepcji

Jak poinformowała Ewa Chojnacka, rzeczniczka prasowa Politechniki, ze strony łódzkiej uczelni w pracach uczestniczą w naukowcy z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników oraz Międzynarodowego Centrum Badań Innowacyjnych Biomateriałów (ICRI-BioM) - Międzynarodowa Agenda Badawcza.

Liderka projektu dr hab. inż. Joanna Pietrasik z Wydziału Chemicznego PŁ wskazała, że w ramach trwających prac naukowcy po raz pierwszy połączą w nowatorskiej strategii, trzy indywidualnie ważne koncepcje stosowane w przygotowaniu materiałów opatrunkowych.

- Są to polimery inteligentne, reagujące w pożądany sposób na bodźce zewnętrzne, aktywne nanowarstwy oraz peptydy uwalniane z nowego materiału kompozytowego, jako ostatnia opcja ochrony przeciwzakaźnej przeciwko opornym patogenom - wyjaśniła.

Przeciwutleniający i elektroaktywny opatrunek

W efekcie zostanie wytworzony przeciwutleniający i elektroaktywny opatrunek na rany skóry, który wspomaga gojenie, a uwalniając peptydy przeciwdrobnoustrojowe zwalcza patogeny bakteryjne i grzybiczne.

Zespół naukowców podczas swoich prac szczególny nacisk kładzie na opracowanie opatrunków przyspieszających proces gojenia się ran przewlekłych. Jak zaznaczyła Pietrasik, rany te powstają na skutek przedłużającej się fazy zapalnej podczas procesu gojenia, co w konsekwencji uniemożliwia regenerację skóry.

- Z tego powodu dużą uwagę poświęca się opatrunkom, które są w stanie nie tylko chronić rany przed wpływem środowiska, ale także wspomagają regenerację skóry i przyspieszają proces ich gojenia - tłumaczyła.

Nowe kierunki dla produkcji opatrunków kolejnej generacji

Dodała, że prowadzone badania mają otworzyć nowe kierunki dla materiałów opatrunkowych następnych generacji, dostosowanych do różnych rodzajów ran i do zwalczania zakażeń zagrażających życiu za pomocą specjalistycznych leków, a tym samym nowych koncepcji leczenia poprawiających gojenie się ran.

Wartość projektu "Antyutleniające, elektroaktywne i biobójcze samoprzylegające materiały opatrunkowe" to ponad 4 mln zł. Obok naukowców z Politechniki Łódzkiej jego partnerami są: Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz - po stronie niemieckiej - Ulm University i Max Planck Institute for Polymer Research.

Polskie zespoły otrzymały na realizację zadań prawie 2,4 mln zł w konkursie OPUS +LAP, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki oraz Niemiecką Fundację ds. Badań Deutsche Forschungsgemeinschaft - DFG.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum