Naukowcy: Niektóre funkcje mózgu mogą ulec poprawie w miarę starzenia się. Wystarczy ta jedna zmiana

Autor: oprac. KM • Źródło: National Institutes of Health02 września 2021 16:32

Niektóre zdolności poznawcze mogą ulec poprawie mimo upływu lat - wynika z badań portugalskich i amerykańskich naukowców. Badania opublikowano w Nature Human Behaviour.

Naukowcy: Niektóre funkcje mózgu mogą ulec poprawie w miarę starzenia się. Wystarczy ta jedna zmiana
Lepsza orientacja w terenie w miarę starzenia? Tak, ale trzeba ją ćwiczyć! Fot. Shutterstock
  • Komputerowe testy uwagi i koncentracji wykazały, że u osób starszych pogorszyła się tylko jedna z trzech kluczowych funkcji mózgu
  • Dwie spośród nich w istocie uległy poprawie w miarę starzenia się, przynajmniej między połową a końcem 8. dekady życia
  • Zgodnie z badaniami odpowiednie ćwiczenia mogą pomóc zachować niektóre funkcje poznawcze do późnej starości

Funkcje poznawcze zanikają wraz z wiekiem? Nie wszystkie

Zaburzenia funkcji poznawczych, takie jak pozornie nieznaczące zapominanie, są często normalnym elementem procesu starzenia się. Osoby starsze mogą zauważyć, że zapamiętanie faktu lub nauczenie się nowej czynności zajmuje im więcej czasu. Ryzyko demencji wzrasta w miarę starzenia się. Na przykład liczba osób z chorobą Alzheimera podwaja się średnio co 5 lat po 65. roku życia badanych grup.

Nie wszystkie funkcje mózgu zanikają wraz z wiekiem. Funkcje poznawcze, które należy stale praktykować - takie, jak rozumienie i mówienie - zwykle zostają zachowane w dobrym stopniu. Ta wiedza jednak nie wystarcza naukowcom. Teraz chcieli oni dowiedzieć się, czy którekolwiek spośród zdolności poznawczych mogą ulec poprawie w miarę upływu lat.

Aby przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, zespół pod kierownictwem dra João Veríssimo z Uniwersytetu w Lizbonie w Portugalii i dra Michaela Ullmana z Georgetown University w Waszyngtonie przebadał ponad 700 osób między 58. a 98. rokiem życia. Uczestnicy badania brali także udział w innym eksperymencie - Social Environment and Biomarkers of Aging Study przeprowadzanego na Tajwanie, w którym badano związek między wyzwaniami życiowymi a zdrowiem psychicznym, fizycznym i poznawczym w starszym i podeszłym wieku.

Niższy czas reakcji, ale lepsza orientacja w terenie

W jednej części badania uczestnicy wzięli udział w komputerowych testach trzech aspektów uwagi. Pierwszy miał na celu sprawdzenie umiejętności reagowania na napływające informacje. Drugim było odnalezienie się w danej lokalizacji. Trzeci badał umiejętność ignorowania czynników rozpraszających i skupiania się na wykonywanym zadaniu.

Naukowcy zmierzyli różnice w tych trzech zdolnościach między uczestnikami w badanym przedziale wiekowym. Uwzględnili czynniki takie jak płeć, wykształcenie i wady wzroku (lub ich brak).

Ogólny wniosek był taki, że w im starszym wieku był dany uczestnik badania, tym gorszy czas reakcji wykazywał. Starzenie się wiązało się również z mniejszą czujnością na napływające informacje. Jednak w pozostałych badanych aspektach uwagi poprawa następowała wraz z wiekiem uczestników. Starsi uczestnicy wykazywali lepszą orientację w terenie. Ponadto z większą skutecznością ignorowali "rozpraszacze", niż młodsi uczestnicy.

Badacz: zdolności poznawcze ulegną poprawie, jeśli będziemy je ćwiczyć

Te dwie zachowane funkcje mózgu wykazywały różne trajektorie w czasie. Zdolność do orientacji była stale rosnąca od wieku średniego do starczego. Zdolność do ignorowania zakłóceń i skupiania się na istotnych informacjach wzrosła w połowie 8. dekady życia, a następnie spadła. Co więcej, nawet najstarsi uczestnicy nie byli słabsi w ignorowaniu rozproszeń niż najmłodsi.

- Ludzie powszechnie zakładają, że uwaga i funkcje wykonawcze słabną wraz z wiekiem - mówi Ullman. - Ale wyniki naszego badania wskazują, że kluczowe elementy tych zdolności w istocie ulegają poprawie w miarę starzenia się, prawdopodobnie dlatego, że po prostu ćwiczymy te umiejętności przez całe życie - dodaje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze