Naukowcy: HCV wkrada się także do mózgu

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2012 12:23

Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) nie zadowala się jedynie atakowaniem hepatocytów budujących wątrobę. Mogą zostać nim zainfekowane również komórki ludzkiego mózgu - informuje pismo "Nature Reviews Gastroenterology and Hepatology".

Wirusolodzy z Uniwersytetu Birmingham (W. Brytania) wykazali, że komórki śródbłonka w mózgu posiadają cztery główne receptory białkowe, które umożliwiają wirusowi pokonanie bariery krew-mózg.

To pierwszy raport świadczący o tym, że komórki ośrodkowego układu nerwowego wspomagają replikację HCV, w związku z czym jest on w stanie przetrwać leczenie antywirusowe.

Dzięki kooperacji z Manhattańskim Bankiem Mózgu w Nowym Jorku, naukowcom udało się zidentyfikować materiał genetyczny wirusa w mózgach czterech z dziesięciu zakażonych osób, którzy przed śmiercią podpisali zgodę na wykorzystanie w celach badawczych tkanek ich mózgu i wątroby.

"Komórki śródbłonka tworzą w mózgu system bezpieczeństwa, są czymś w rodzaju portiera przy wejściu, który nie wpuszcza niepożądanych elementów. Jeżeli ta bariera zostaje uszkodzona, wszystkie rodzaje substancji zyskują dostęp do mózgu, co może wyjaśniać zmęczenie i inne objawy odczuwane przez pacjentów zakażonych HCV" - wyjaśnia autorka badań dr Nicola Fletcher.

Więcej:www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum