Naukowcom bliżej do sztucznego nosa

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 06 października 2008 09:17

Na słynnym Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowano technologię, która pozwala masowo produkować trwałe i czułe odpowiedniki ludzkich receptorów węchowych.

Odkrycie przedstawione na konferencji Amerykańskiej Akademii Nauk pozwoli stworzyć biologiczne czujniki wykrywające zapachy chorób czy materiałów wybuchowych.

Ogólna zasada działania węchu jest znana od dawna. Znajdujące się w nosie komórki węchowe składają się ze specjalnej membrany pełnej receptorów, które kombinacje cząsteczek chemicznych w powietrzu przekładają na sygnały nerwowe. Te z kolei mózg odbiera jako zapachy. W ludzkim nosie znajduje się 100 milionów komórek węchowych.

Nierozwiązaną dotąd tajemnicą był sposób działania ich białkowych membran. Już wcześniej tworzono mniej czułe cyfrowe nosy, ale nikomu nie udało się zbudować czujnika działającego dokładnie tak jak ludzki nos.

Problemem była niestabilność sztucznie tworzonych węchowych białek. Te naturalne otoczone są specjalną tkanką, która chroni je przed wilgocią. Działanie węchu niedługo przestanie być tajemnicą

Naukowcom z MIT udało się opracować metodę produkcji zapachowych białek z komórek pszenicy, a także stworzyć specjalny roztwór, który chroni je przed uszkodzeniami i nie wpływa na ich działanie.


- Trudność w badaniach nad węchem wynikała z braku odpowiedniej ilość komórek do eksperymentów. Teraz dziedzina pójdzie naprzód - cieszy się dr Brian Cook, jeden z autorów badań na MIT. Masowa produkcja receptorów pozwoli bowiem wreszcie zrozumieć, jak proste białka są w stanie rozpoznawać tyle zapachów.

- To wspaniałe odkrycie, które przybliża stworzenie działających bioczujników - dodaje prof. Krishna Persaud z Manchester University.

Sztuczne bioczujniki będą znacznie czulsze niż ich elektroniczne odpowiedniki i mogą zrewolucjonizować zarówno przemysł, jak i medycynę. Pozwolą wywąchiwać niektóre odmiany raka, w tym pęcherza oraz skóry. Mogą również zastąpić policyjne psy wykrywające narkotyki czy materiały wybuchowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum