Naukowa Fundacja Polpharmy nagradza najlepszych naukowców

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2015 10:12

Naukowa Fundacja Polpharmy w ciągu 14 lat swojej działalności przyznała niemal 16,5 mln złotych w konkursie na finansowanie projektów badawczych w dziedzinie nauk farmaceutycznych i medycznych. W tym roku do grona laureatów dołączyli kolejni.

Naukowa Fundacja Polpharmy nagradza najlepszych naukowców

Podczas oficjalnej uroczystości, która odbyła się 19 czerwca br. w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, wręczone zostały również stypendia naukowe dziesięciu najlepszym doktorantom. Stypendyści wyłaniani są w drodze konkursu organizowanego przez Fundację raz na dwa lata.

Naukowa Fundacja Polpharmy od dziesięciu lat jest także fundatorem nagród autorom najlepszych prac magisterskich z wydziałów farmaceutycznych uczelni medycznych. Za rok 2014 wyróżnionych zostało trzech absolwentów.

W trzynastej edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych z zakresu medycyny i farmacji wartość grantów to blisko 1 mln złotych. Tegoroczni laureaci dołączyli do grona finalistów, które obecnie liczy już 62 zespoły badawcze. W gronie zwycięzców są:

• Dr Paulina Kober z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Została wyróżniona za projekt badawczy pt. „Identyfikacja zaburzeń metylacji DNA u chorych na nieczynne funkcjonalnie gruczolaki przysadki i ocena ich wartości prognostycznej” .

• Dr Adam Szpechciński z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej w Warszawa otrzymał wyróżnienie za pracę pt.: „Profilowanie ekspresji mikroRNA jako potencjalnych markerów wrażliwości/oporności komórek niedrobnokomórkowego raka płuca in vitro na odwracalne i nieodwracalne inhibitory kinazy tyrozynowej EGFR z zastosowaniem sekwencjonowania następnej generacji”.

• Dr Katarzyna Gach z Międzywydziałowej Katedry Chemii i Biochemii Medycznej Zakładu Chemii Biomolekularnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi została wyróżniona za prac pt. „Badanie właściwości farmakologicznych analogów peptydów opioidowych jako nowych potencjalnych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwbiegunkowym”.

Naukowa Fundacja Polpharmy to jedna z największych w Polsce organizacji finansujących projekty badawcze realizowane przez polskich naukowców. Została założona w 2001 roku. Środki finansowe przeznaczone na działalność statutową Fundacji w całości pochodzą z budżetu Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA, która obchodzi w tym roku jubileusz 80-lecia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum