Nauka: tańsze przeciwciała monoklonalne dzięki projektowi koordynowanemu przez Polaka

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2012 11:24

Nowe metody przemysłowego oczyszczania przeciwciał monoklonalnych, stosowanych w terapii choroby Alzheimera i nowotworów opracowali naukowcy z 12 krajów, w tym z Polski, w koordynowanym przez prof. Andrzeja Góraka projekcie "Advanced Interactive Materials by Design“.

Projekt „Advanced Interactive Materials by Design” (AIMs), realizowany w latach 2004-2008, należał do ok. 900 projektów badawczych, finansowanych w ostatnich 10 latach przez Unię Europejską w ramach programu „Nanotechnologia, nowe materiały i procesy”. W czerwcu projekt ten, ex aequo z 9 innymi, otrzymał prestiżową nagrodę Best Project Award. 

Koordynatorem projektu był Andrzej Górak, profesor w Uniwersytecie Technicznym w Dortmundzie i w Politechnice Łódzkiej. Opracowane metody są już wykorzystywane przez firmy farmaceutyczne, przy produkcji istniejących leków i przy opracowywaniu kolejnych.

Choć projekt AIMs zakończył się kilka lat temu, to jego wyniki stały się punktem wyjścia dla ok. 30 kolejnych projektów, finansowanych przez UE, narodowe fundacje naukowe lub przemysł.

Jak wyjaśnił naukowiec, przeciwciała monoklonalne to cząsteczki białek, które można wykorzystać do produkcji leków, stosowanych w leczeniu nowotworów czy choroby Alzheimera. Dzięki nim leczenie jest skuteczniejsze, a w przypadku terapii nowotworowej nie jest dla pacjenta tak wyniszczające jak np. chemioterapia. Dużą część kosztów przemysłowej produkcji takich leków pochłania oczyszczanie przeciwciał.

Nowa metoda nie tylko tę część procesu czyni dziesięciokrotnie tańszą, ale również znacznie skraca czas produkcji nowych leków.W uproszczeniu, przeciwciała pobierane są od zwierząt i namnażane. Prof. Górak tłumaczył, że w wyniku namnażania powstaje brzeczka fermentacyjna, która jest mieszaniną różnych substancji, m.in. białek i przeciwciał.

W ramach projektu AIMs naukowcy próbowali opracować jak najskuteczniejsze metody wydobywania przeciwciał z mieszanin. Wykorzystali oni fakt, że w procesie ekstrakcji przeciwciała rozpuszczają się w jednych rozpuszczalnikach chętniej niż w innych (np. w wodzie). Zastosowano wiec nowe rozpuszczalniki, które pozwoliły oddzielić kosztowne molekuły od zanieczyszczeń.

Innym ze sposobów opracowanych w projekcie AIMs było skonstruowanie specjalnych filtrów, zwanych adsorberami, do powierzchni których przyczepiają się tylko lecznicze przeciwciała. Zanieczyszczenia pozostają w cieczy, więc pozostaje już tylko oczyścić filtr z drogocennych związków, aby móc je stosować w produkcji tabletek.

W ramach projektu AIMs opracowano metody oczyszczania, które mogą być stosowane dla 150 różnych rodzajów przeciwciał monoklonalnych. Prof. Górak zaznaczył, że rozwiązania mogą służyć w przyszłości w procesie produkcji leków z innych, nieprzebadanych dotychczas przeciwciał.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.com.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum