Nauka: komórki z poroża jeleni będą stosowane w celach leczniczych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2014 20:27

Wrocławscy naukowcy wykorzystują niezwykłe właściwości komórek macierzystych, które kilka lat temu odkryli w porożu jeleni. W ciągu trzech lat na rynku pojawią się żele regenerujące uszkodzoną skórę, błonę śluzową jamy ustnej oraz rogówkę oka.

Nauka: komórki z poroża jeleni będą stosowane w celach leczniczych

Obecność komórek macierzystych w porożu jeleni odkryli kilka lat temu badacze z wrocławskiej Akademii Medycznej (obecnego Uniwersytetu Medycznego). Jako pierwsi na świecie użyli ich do regeneracji tkanek i udowodnili, że dzięki nim komórki, które naturalnie się starzeją lub uległy uszkodzeniu wskutek choroby, mogą się odbudować i odmłodzić.

Teraz zespół naukowców, koordynowany przez prof. Józefa Nicponia z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, rozpoczyna badania dotyczące wyrobów medycznych na bazie tych komórek.

To możliwe dzięki rekordowemu w historii wrocławskiej nauki grantowi badawczemu przyznanemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Łączna wartość projektu to 64 mln zł.

Badacze mają 29 miesięcy na ocenę i produkcję wstępnych wyrobów medycznych na bazie tych komórek. Uczelnia współpracuje w tym celu z firmą Stem Cells Spin S.A., która zajmie się produkcją preparatów.

Prof. Nicpoń zapowiada, że w ramach projektu naukowcy będą badać możliwości wykorzystania wspomnianych komórek m.in. w neurologii (regeneracja uszkodzonego rdzenia kręgowego), kardiologii (regeneracja mięśnia sercowego po zawale), położnictwie (poprawa jakości nasienia i skuteczności sztucznej inseminacji) czy gastroenterologii (leczenie owrzodzeń żołądka). 

Więcej: gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum