Nature: wielkomiejski stres zwiększa ryzyko zachorowania na depresję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2011 11:09

Jądro migdałowate i kora mózgu - regiony ośrodkowego układu nerwowego zaangażowane w przeżywanie emocji - zmieniają się pod wpływem życia w mieście - informują naukowcy z Niemiec na łamach pisma "Nature".

Nature: wielkomiejski stres zwiększa ryzyko zachorowania na depresję
Statystyki medyczne jednoznacznie dowodzą, że wielkomiejski stres zwiększa ryzyko zachorowania na depresję, różnego rodzaju nerwice i schizofrenię.

Andreas Meyer-Lindenberg wraz z kolegami z University of Heidelberg postanowił zbadać neurologiczne podstawy tej zależności. Naukowcy przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) podglądali pracę mózgu studentów podczas wykonywania testu matematycznego w niesprzyjających warunkach - pod presją czasu lub przy nieprzychylnych komentarzach osób prowadzących eksperyment.

Autorzy pracy zaobserwowali, że w obecności takich bodźców stresowych jądro migdałowate i kora mózgu są bardziej aktywne u studentów wychowanych lub żyjących w miastach w porównaniu do kolegów i koleżanek z małych miejscowości. Na tej podstawie stwierdzili, że istnieje związek pomiędzy życiem w mieście i wrażliwością na stres.

Jak podkreślają naukowcy, wyniki ich pracy pokazują jedynie wpływ urbanizacji na reakcje przedstawicieli kraju wysokorozwiniętego. Badania wymagają jeszcze potwierdzenia wśród mieszkańców państw mniej rozwiniętych, gdzie różnice pomiędzy życiem na wsi i w mieście są dużo bardziej odczuwalne.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum